V okolí bývalé osady Kepelské Zhůří najdete krásnou krajinu a pohledy do údolí kolem meandrů řeky Křemelné. Konkrétně jeden pohled je mezi fotografy co fotí Šumavu velmi oblíbený. I mě zaujal tak, že jsem si na základě fotek které ho ukazovaly v létě, v zimě, i ranním oparu musel toto místo dohledat.

Zánik původní osady ze 17. století začal vysídlením německého obyvatelstva po 2. světové válce. Osada sice byla dosídlena reemigranty ze Slovenska a Rumunska, ale v roce 1952 byla opět vystěhována, stala se součástí vojenského újezdu Dobrá Voda a postupně byla zcela zničena.

Dnes tu najdete jen obnovenou kapličku na místě, kde dříve stál kostel, kříž smíření a pomník padlým americkým vojákům 90. pěší divize. Ti padli do léčky německých kadetů, kteří zde nastražil bílé prapory a ukořistěné americké džípy. Američané si měli myslet že přijíždějí do již osvobozené obce. Nakonec jich tu po bojích s německými kadety a jednotkami Hitlerjugend padlo 10 a další byli zraněni.

My jsme se tu jen krátce prošli po okolí, fotili a pozorovali hru světel při západu slunce. Našli jsme i ten slavnej pohled na údolí a říčku Křemelnou.

Po cestě zpět jsme se na doporučení od Lukáše Procházky zastavili na večeři v Chatě Rovina. Všechno co jsme si naobjednali bylo výborné a to i na pražské standardy. Rozhodně je to tip, který můžeme jen doporučit.