Na Plešivec jsme si naplánovali předsilvestrovský výlet z usedlosti nedaleko Lochovic, kde jsme slavili Silvestr. Kromě výhledu z Čertovy kazatelny jsme zvládli celkem asi jedenáctikilometrový okruh i přes několik dalších míst s pohádkově znějícími názvy. Smaragdové jezírko, Viklan, Krkavčí skály, tohle všechno tu můžete najít.

Výrazný kopec Brdských hřebenů, vysoký 654 metrů, najdeme kousek od Hořovic. Když se sem vypravíte vlakem z Prahy, nejlepší je vystoupit v Lochovicích a odsud je to pěšky asi 6 kilometrů.

Na vrcholu Plešivce vzniklo v mladší době bronzové hradiště, které bylo ve své době jedním z největších v Čechách. Cestou po červené značce z Lochovic nelze minout pozůstatky mohutných valů, které propojují prostory mezi skalními masivy. Pěšina vede po ostré hraně skalní stěny až na Čertovu kazatelnu, kde se otevírají výhledy k centrálním Brdům, na Jince a vojenský újezd.

Krkavčí skály jsou od Čertovy kazatelny vzdálené přibližně půl kilometru a rozhodně také stojí za prozkoumání. Táhnou se od Plešiveckého sedla směrem na severovýchod asi 300 metrů.

Brdy vždy byly tradiční destinací trampů a je to tu znát na každém kroku. I kolem Krkavčích skal najdete spoustu precizně postavených ohnišť, či místa pro bivakování s různou úrovní „vybavenosti“. Sem se ještě určitě vydám někdy v létě, toulat se a spát pod širákem.