Malou osadu přetvořenou na mini resort s ubytováním, restaurací a dalšími službami proslavil na instagramu Alex Strohl. Ten tu vyfotil holku relaxující v jejich finském bazénku, který si můžete pronajmout za 80 CHF na hodinu. To neni uplně levný, ale ono co ve Švýcarsku je levný? Když si vás ale bude chtít vyfotit provozovatel André na instagram, třeba vám dá půlhodiny grátis navíc, tak jako nám.

Původní vesnička ze 13. století čítající sedm stavení a kostelík, stála dříve o několik desítek metrů dál, kde ji při stavbě přehrady kolem roku 1976 rozebrali a přesunuli na místo, kde stojí nyní. Před nedávnou dobou prošel celý areál rekonstrukcí a nyní nabízí, krom fancy finského bazénku, také ubytování v různé cenové hladině. Přenocovat můžete v dorm roomech „hostelového typu“ za 40 CHF ale i v apartmánech za 140 CHF.

Z obce Vättis sem vede úzká silnice kolem přehrady Gigerwaldsee, která se ale v zimě uzavírá kvůli nebezpečí lavin a Sankt Martin tak funguje jen sezónně, tedy od května do října.

Krásný pohled na celé údolí i s vesničkou můžete vyfotit z ostrohu s křížem (uvidíte hned). Na něm jsem objevil i místo s ohništěm, které by se dalo krásně využít pro bivakování. Ze Sankt Martin se dá zároveň skvěle vyrazit na výlety po okolí.

Současní provozovatelé Anne a André Riehle si dobře uvědomují potenciál sociálních sítí a tak zvou do Sankt Martin zajímavé instagramisty. A evidentně to funguje, protože jsme podle jejich slov rozhodně nebyli první, kdo sem přijel díky Alexovi Strohlovi. S ním tu byli i další instagramisti jako třeba švýcarská dvojice @twintheworld, @julian_pircher nebo @swissheidiland – turistická agentura pro region Heidiland. A chvíli po nás měla na místo přijet další domluvená výprava instagramerů. Je to tu zkrátka v pravém slova smyslu „Instagram friendly“.