Plán byl jednoduchý, po dvanácté odjezd z Prahy, příjezd k Fälensee někdy kolem osmé, výšlap 180 výškových metrů na Saxer Lücke a vstávačka před šestou na východ slunce. Zní to jednoduše, do chvíle než zjistíte, že ten vykřičníček při hledání trasy přes Google maps tam nebyl náhodou a díky závoře která nám stojí v cestě, končíme s autem o 6 km dříve, ale hlavně taky 550 výškových metrů níže.

Průsmyk Saxer Lücke ve výšce 1649 m. n.m. leží na hranici mezi kantony Sankt Gallen a Appenzell Innerrhoden v horském masivu Alpstein. Nad průsmykem se tyčí známé štíty Chrüzberg (2065 m), které jsou na Instagramu dobře známou dominantou a o které nám šlo.

Nakonec jsme se usnesli, že když už jsme se dostali až sem, dáme si holt parádní noční hike a dojdeme k jezeru Fälensee a ráno se na východ slunce vyšplháme ještě těch dalších 180 výškových metrů. Vyškrabat se víc než půl kilometru do výšky pěkně „na těžko“ nebylo nic extra a když Sysel začala hecovat, že dáme i těch 180 dalších metrů ještě v noci, nebyl jsem z toho vůbec nadšenej.

Umění číst vrstevnice

Před druhou hodinou ranní jsme dorazili na rozcestí u Saxer Lücke a začali hledat místo kde přespat. Měl jsem stažené Švýcarsko v appce Mapy.cz, jejichž turistické mapy jsou bezkonkurenční a díky vrstevnicím jsem si všiml, že o pár desítek metrů dál by mohl být rovnější plac, vhodnější na postavení stanů. Trefil jsem se a tak už jsme za chvilku vymýšleli, jakým směrem postavit vchod stanu, abychom ráno měli co nejlepší výhled. Výhled ze stanu je základ. Zcela neskromně musím říct, že náš stan vyhrál.

Po ranním focení jsme se natáhli na karimatky před stany a dali si hodinku spánku navíc. Shodli jsme se, že tak úžasnou věc jsme už dlouho nezažili. Aaaa.. pohoda.

Pokud se sem budete vydávat, auto můžete nechat na parkovišti (s kasičkou na parkovné za 3 franky) nedaleko lanovky, která vede z vesničky Brülisau na vrchol Alp Sigel. Z parkoviště je to až k průsmyku 6,6 km, kdy nejdříve prudce vystoupáte do údolí vedoucího kolem jezera Sämtisersee až k jezeru Fälensee a odsud pak ještě krátkým stoupáním až k Saxer Lücke. Celkem na trase překonáte stoupání asi 940 metrů. Good luck. My byli se svým výkonem nadmíru spokojeni. Naše sebevědomí nám pak jen trochu shodili 70ti letí švýcarští důchodci, které jsme tam potkávali druhý den.