Přírodní rezervace Maštale na pomezí okresů Chrudim a Svitavy je součástí oblasti pískovcových Budislavských skal. Tam kromě skalního bludiště Toulovcových maštalí patří také Městské maštale a několik dalších skalních útvarů jako jsou Panský stůl, Kazatelna nebo Dudychova jeskyně. Celá oblast je poměrně malá (asi 10 kilometrů čtverečních) a je protkána velkým množstvím turistických cest, takže se tu dají naplánovat i krátké půldenní výlety, nebo tu strávit celý den.

Název dostaly skály podle loupeživého rytíře Vavřince Toulovce z Třemošné, který zde měl v 15. století podle pověstí svůj tajný úkryt. Ten skály a především lesy posléze daroval městu Litomyšl.

My jsme se sem vydali s Martinem Faltejskem, den poté co zahájil ve svém rodném Lanškrouně výstavu svých charakteristických autoportrétů. Mimochodem jestli Martina neznáte, rozhodně si jeho práci najděte – na Instagramu, nebo na webu. Martin se netají tím, že do lesů v blízkém i vzdálenějším okolí svého rodného města utíká velmi rád. I tady kolem Toulovcových maštalí nafotil hned několik fotografií, které na výstavě představoval veřejnosti.

Oblast jsme našli lehce poprášenou sněhem. Někde víc, někde míň. Kromě pískovcových skal, roklí, borovicových lesů s borůvčím a potoků tu najdete taky nespočet studánek a pramenů. Když se sem vydáte, určitě vás to tu taky donutí chytit foťák a začít fotit.