Zorientovat se na nových trzích a v tamní influencerské scéně pro mě byla výzva. Zvlášť když těch trhů bylo 26 z regionu CEE a části Asie. Když jsem se tím během omezeného času prokousával, vyzkoušel jsem si postupně několik způsobů, jak si o neznámém trhu co nejrychleji udělat přehled.

Pokud máte za úkol udělat rešerši na trhu, který jste dosud neznali, na následujících řádcích najdete několik tipů, kde můžete začít.

1) Žebříčky a Top 10

Vděčným způsobem rešerše je procházení žebříčků. Metodu, kterou mi kdysi poradil Martin Vymětal, používám dodnes. Ať už hledáte cokoliv, od influencera po zajímavou výletní destinaci, stačí do Googlu zadat Top 10, Top 15, Top 25 a doplnit o varianty pojmů popisujících to, co potřebujete najít. Různé varianty žebříčků vám poskytnou slušný základní přehled, který už si dál budete doplňovat

Nezapomeňte si spojení „Top 10 + vámi požadovaný předmět“ také přeložit v googlu do místního jazyku a vyhledávat i v cizím jazyce a nejen v angličtině.

2) Hashtagy, Lokace

Projděte si lokální hashtag související s vaším brandem či segmentem a hledejte jednoduše posty s co největším enagagementem.

Pokud najdete vhodnou lokaci, kde je šance, že se budou objevovat a tagovat ji lokální důležité osobnosti, celebrity, influenceři, projděte si fotografie z daného místa. Může to být oblíbená luxusní restaurace, nebo lokace sídla místní televizní stanice.

3) Mentiony u dalších influencerů a značek

Jakmile už najdete jednoho z lokálních influencerů, nejlépe celebritu a to takovou, co se na svůj IG ráda fotí s ostatními celebritami, máte hned další cestu jak objevit další influencery. Jednoduše si projdete její profil a rozklikáte si postupně mentiony ve fotkách, či v popiscích fotek. Obzvlášť velká šance na objevení influencerů je na fotkách před fotostěnami, na červeném koberci či z press akcí jiných značek. Zde můžete opět využít i případné tagnutí lokality (viz. předchozí bod).

4) Ambasadoři jiných značek

Kromě jiných influencerů mohou influencery zmiňovat i další značky. A to jak na Instagramu, tak i na svých stránkách. Nejen Red Bull má ambasadory po celém světě. Jiné značky už navíc mohou mít influencery více prověřené.

5) Bulvár, média, články

Články z online variant bulvárních deníků se budou lokálními celebritami jen hemžit. Projděte si několik stránek a často zmiňovaná jména si rovnou házejte do vyhledávání na Instagramu.

6) Reality show

Velkou šanci najít lokální celebrity máte, když si vyhledáte lokální licencované reality show a pořady. Nejjednodušeji pak rovnou jejich Instagram, či další social media profily. Ať už je to X Factor, Slovinsko hledá talent, Master Chef nebo třeba Robinsonův Ostrov, můžete si být jistí, že když tyto reality show vytvořily influencery u nás, stvořily je stejným způsobem i v Srbsku nebo na Maltě. Kromě soutěžících pak samozřejmě mrkněte i na moderátory a porotce.

7) Kdo koho sleduje

Zároveň si u influencerů rozklikněte koho sledují a další influencery hledejte tam. Pokud samozřejmě influencer nesleduje příliš velké množství profilů, aby to nebylo hledání jehly v kupce sena. V rychlé orientaci mezi sledovanými vám mohou pomoci i modré badge ověřených osobností/profilů.

8) Další sociální sítě

Přesto, že Instagram je v současnosti z hlediska influencerů nejuniverzálnější sociální sítí, které se věnuje většinou každý influencer, ať už jeho popularita vzešla z Tik Toku, Youtube, nebo z reality show či tradičních médií, nehledejte jenom tam. Populární osobnosti můžete po zadání klíčových pojmů najít snadno i například na Youtube. Pokud má Youtuber několik set tisíc subscriberů na svém kanálu, je téměř jisté, že velký dosah bude mít i na Instagramu. Youtube vám zároveň bude nabízet i kanály a další videa s podobnou tématikou – tedy influencery z podobné oblasti zájmu i země.

9) Lokální blogerské a influencerské asociace, agentury

Influencer marketing je čím dál běžnější součástí marketingových kampaní – vznikají tak blogerské asociace, influencerské agentury (jako jsou tuzemští Elite Bloggers) a podobné subjekty, které influencery sdružují. Na jejich webech a profilech na sociálních sítích pak můžete najít odkazy na členy a zapojené influencery. Navíc tam najdete většinou takové influencery, kteří se v tomto oboru živí a jsou tak obvykle i profesionálnější.

10) Tooly globální a lokální, Socialbakers, Lafluence a ti další

Různé tooly zaměřené na influencer marketing vznikají jako houby po dešti. Pokud získáte přístup k toolu, který je aktivní i na trhu o který vám jde, určitě vám to může velmi pomoci. Přístup ale není zadarmo a leckdy je až předražený oproti hodnotě, kterou vám může přinést, respektive vzhledem k tomu, na jak dlouho ho potřebujete. Využití toolů pro tento účel má navíc i dost limitů.

Například Influencerský tool od Socialbakers, funguje celosvětově a zaměřuje se právě na rešerši. Dovoluje vám vyhledávat podle mnoha zadaných parametrů. Influenceři ale nejsou do toolu reálně přihlášeni a parametry tedy vycházejí z veřejně dostupných informací. Ty jsou strojově vyhodnocovány a tady vzniká spousta zásadních nepřesností, které limitují využitelnost. Například, když chcete vyhledat top influencery z Čech a na prvních příčkách se vám objeví Orlando Bloom, protože nedávno v Čechách byl, natáčel zde a i postoval na svých socialních sítích. Strojové vyhodnocení ho pak zcela hloupě řadí mezi tuzemské influencery. Toto ještě poznáte, ale až vám influencera z Moldavska zařadí jako Rumuna a populárního Srbského youtubera jako Chorvata, už tu chybu odhalíte mnohem hůř.

Tooly jako je například Lafluence, které poskytují o influencerech mnohem celistvější informace, protože mají influencery zalogované a berou informace přímo z jejich Instagramových účtů, zase nepůsobí globálně a obhospodařují jen limitovaný počet trhů. A i tady vzniká nebezpečí, když si dopomáhají nákupem dat od třetích stran. Ta jsou často podobně nepřesná jako je zmiňované strojové vyhodnocování těch veřejných.

11) Insider z dané země

Online se již dnes dá zjistit samozřejmě opravdu hodně, ale stále né úplně vše. Ať už jsou to historické souvislosti, či osobní zkušenost, působení influencera na daném trhu (například veřejné skandály z minulosti). Pokud tedy máte kontakt na někoho lokálního, nejlépe z oboru marketingu, aby rozuměl tomu, co po něm chcete, určitě ho kontaktujte. Jeho doporučení mohou být velmi hodnotná a relevantní.

Toto jsou asi všechny cesty, které jsem dosud objevil a dávaly mi smysl. Na konci dne je to ale prostě jednoduše mravenčí práce, která zabere čas. Jakmile si ale přehled vytvoříte, máte dobrý základ pro jakoukoliv další práci. Já už ten základ mám na 26ti trzích. 😉

Nebo pokud chcete vědět o nových článcích, můžete začít sledovat i můj osobní profil na FB, odkazy na články budu dávat veřejně i tam.