Ruská moderátorka a influencerka Victoria Bonya publikovala na svém Instagramu video, kde na protest proti sankcím na luxusní zboží, ničí svou kabelku Chanel. Podle článku na serveru Networthspot měla k prvnímu dubnu roku 2022 na svém Instagramu celkem 7.44 milionů followers, o čtyři dny později publikovala toto video.

Leckdo se jí smál, že je hloupá a že ničí věc, za kterou už zaplatila a Chanelu to nijak neuškodí. To je samozřejmě nepochopení práce a motivace influencerů. Chanelu to video a nacionalistická prohlášení v něm neuškodí, ale Viktorii zásadně pomůže a o to od začátku šlo.

Influenceři potřebují růst, zvyšovat svůj dosah, a to jde nejlépe přes emoce. Ruští influenceři samozřejmě cílí především na ruské publikum, které většinově podporuje válku, Putina, svůj národ a cítí křivdu od západu a globálních společností.

Naštvání, pocit nespravedlnosti a ublíženosti, který je v Rusech propagandou pěstován po generace, stejně tak jako hrdost, jsou jedny z nejsilnějších ingrediencí, které pomáhají, aby se obsah po sociálních sítích rozletěl a získal viralitu. Přidejte k tomu naopak výsměch veřejnosti a médií na západě, které ale obsah budou sdílet také, jen s jiným komentářem a získáte vzájemně se akcelerující virtuální kauzu na steroidech.

Nacionalismus se ruským influencerům vyplatí

Díky tomuto videu, které sdílela média po celém světě, má nyní Viktoria 9.3 milionu followerů. Za méně než 4 dny a za cenu jedné zničené kabelky Chanel, v hodnotě asi 5 až 10 tisíc €, získala na svém Instagramu skoro 2 miliony nových followers. V cenách, za které nyní firmy získávají nové followers, je to krát asi 1€ za 1 nového followera (zkušenosti z kampaní na českém trhu). Takže na tomto videu pro sebe získala sledující v hodnotě přibližně 2 miliony €, tedy 48 milionů Kč.

V cenách komerčních spoluprací na Instagramu, si Victorie Bonye dle serveru Networthspot.com mohla před touto kauzou vydělávat v přepočtu asi 416 až 833 tisíc Kč za jeden instagramový příspěvek. Po aktuálním nárůstu to už ovšem bude 520 000 až 1 040 000 Kč.

Svým nacionalisticky laděným statementem tedy Victoria získala na svém Instagramového profilu „aktiva“ v hodnotě 48 milionů Kč. Zároveň zvýšila profit na každém dalším komerčním příspěvku o 20 %, tedy 100 až 200 tisíc Kč a těch může dát klidně 15 do měsíce. I ruští influenceři tedy dokáží na válce skvěle vydělat.

S ruskými influencery běžně nepracuji, ale pokud uvažujete o zapojení influencerů do vaší komunikace v Česku a nevíte si s tím rady, klidně se na mě obraťte, rád vám poradím nebo vám celou influencerskou kampaň pomůžu zrealizovat a dosáhnout co nejlepších výsledků.

A pokud chcete vědět o nových článcích, můžete začít sledovat i můj osobní profil na FB, odkazy na články budu dávat veřejně i tam. A nebo samozřejmě sledujte můj Instagram.