Čínský režim je odpovědný za rozšíření epidemie s největšími ztrátami na lidských životech a největšími ekonomickými následky, kterou pamatujeme. Čína lže, manipuluje, zamlčuje a využívá situaci pro propagandu a posílení svých pozic na geopolitickém poli. Mezinárodní společenství by ji mělo donutit nejen k přiznání odpovědnosti, ale i k náhradě škody.

Čínské město Wu-han je původcem nákazy a celosvětového rozšíření nového nebezpečného viru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc COVID-19. Odpovědnost čínského režimu je o to větší, že se na počátku dlouhou dobu snažil rozsah a nebezpečí celé situace utajit. Omezoval a pronásledoval novináře, kteří se snažili o věci informovat a zjistit celou pravdu, ale i čínské doktory, kteří si začali uvědomovat nebezpečí epidemie v plném rozsahu.

Zároveň čínský režim manipuloval rozhodnutí WHO (Světová Zdravotnická Organizace), když zamlčoval skutečný rozsah nákazy. Tím porušil mezinárodní právo. Proč WHO selhala a nekriticky přebírala informace z Číny a zareagovala kvůli tomu pozdě, má prozaický důvod, ukazující na nebezpečí role čínské politiky v mezinárodních organizacích. Ve WHO má totiž Čína svého koně – etiopského politika a lékaře Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse, kterého do funkce generálního ředitele WHO v roce 2017 prosadila.

Vědci ze Southampton University dokonce spočítali, o kolik méně nakažených mohlo být na přelomu března a dubna, pokud by čínský režim nelhal a zareagoval na propukající epidemii dříve. Pokud by to bylo o 3 týdny dříve, počet nakažených by byl celosvětově o 95 % menší.

Bezohlednost Číny už dnes ohrožuje každého

Není to první epidemie, kterou Čína světu přinesla a za kterou je odpovědná. Už v roce 2002 tajila světu výskyt epidemie Sars v provincii Kuang-tung. Rozšíření nového typu koronaviru ale přináší epidemii s největšími ztrátami na lidských životech a největšími ekonomickými následky. Je to pandemie. Čínské vidění světa, kde práva a svobody ani život živých bytostí včetně lidí nemají žádnou cenu se tak dnes přímo dotýká každého na celém světě.

Nutno podotknout, v jakém prostředí má pravděpodobně smrtící virus původ. Čínské mokré trhy jsou místem nejenom neskutečně krutého zacházení s hospodářskými i divokými zvířaty, ale zároveň i žalostných hygienických podmínek. Již mnohokrát byly terčem kritiky, ale Komunistická strana Číny zatím nehodlá omezovat čínské tradice. Tradice spolu s čínskou medicínou stojí i za celosvětovým vybíjením obrovských počtů zvířat kriticky ohrožených vyhynutím. A za bujením černého trhu s nimi.

V tuto chvíli Čína tvrdí, že se jí díky autoritativnímu stylu vládnutí a tvrdým opatřením podařilo nákazu na vlastním území zvládnout a nepřibývají téměř žádné nové případy. Oficiálně zároveň přiznává kolem 3300 obětí. Neoficiální odhady, vycházející z kapacity krematorií a doby po kterou fungují v nepřetržitém provozu uvádějí, že jen ve Wu-hanu to bude spíš kolem 40 000 obětí. Podezřele působí i informace o několika milionech, náhle mlčících a nevyužívaných sim kartách čínských mobilních operátorů. Přicházejí k nám zprávy o tom, že Čína různými způsoby falšuje a zamlčuje pravděpodobně pokračující pandemii na svém území.

Snaha zbavit se odpovědnosti za globální katastrofu

Oficiální verzi o zvládnutí nákazy komunistické vedení země používá jako příhodný nástroj propagandy vedené především proti Evropě a USA. Vysoký představitel EU pro zahraniční vztahy a bezpečnostní politiku Josep Borrell už vyzval evropské země, aby se připravily na boj o “výklad pandemie”. “V této bitvě sledujeme snahu poškodit Evropskou unii a v některých případech jsou Evropané stigmatizováni jako viníci pandemie,” prohlásil Borrell.

Informační válku a lži spojuje Čína s businessem se zdravotním materiálem. Za jeho prodej si kromě placení nechává i hluboce klanět a děkovat politické představitele států, kde má své geopolitické zájmy. Země, kde již intenzivně působí čínská rozvědka i propaganda a ze kterých se dlouhodobě snaží vytvořit své vazaly. Místo nákupu zdravotních pomůcek na domácím trhu, pak tyto země nakupují za miliardy v Číně.

Už jako třešnička na dortu působí fakt, že mnoho tohoto čínského zdravotního materiálu nesplňuje základní kritéria kvality, jak se ukazuje v Nizozemsku, Španělsku i v Čechách. Fakticky tak vadné respirátory ohrožují evropský zdravotní personál v první linii boje s čínskou pandemií, který by měly chránit.

Banální vidění světa amerického prezidenta Donalda Trumpa je ve většině případů nebezpečné i směšné, ale v jednom by se od něj svět mohl inspirovat. Za mnoha našimi současnými problémy opravdu stojí zájmy a bezohlednost Číny. Dříve bezohlednost vůči vlastním občanům, dnes již s globálními dopady.

Tentokrát vládnoucí Komunistická strana Číny způsobila problém, který nevyřeší tím, že zavře nebo zabije pár režimu nepohodlných občanů, nebude jí stačit ani genocida nepohodlného etnika či zkorumpování politické reprezentace několika afrických států. Pandemie viru SARS-CoV-2 je symptom, příčinou je čínská politika. Ta jen tentokrát způsobila už příliš velké ztráty na životech a ekonomickou krizi (nejen) v západním světě. A západní svět by se jí měl postavit. Žádat náhradu škod by byl dobrý začátek. Kteří politici budou mít odvahu toto téma zvednout?

Pokud chcete vědět o nových článcích, můžete začít sledovat i můj Instagram, odkazy na články budu dávat i tam.