Tento tradiční skandinávský kostel je celkem dobře dostupný z české strany Krkonoš, přesto mám pocit, že se sem tolik návštěvníků z Česka nedostane. O to větší důvod se k němu vypravit.

Kostel původně stál v norské vesnici Vang (odtud jeho název). Postaven byl již roku 1175 a fungoval tu do roku 1841, kdy se obyvatelé obce rozhodli postavit kostel nový, zděný. Kvůli získání peněz na stavbu nového kostela nejdříve chtěli dřevo z toho starého prodat na otop. Náhodou se ale k dražbě připletl norský malíř Johan Christian Dahl, profesor Akademie výtvarných umění v Drážďanech, který obyvatele přemluvil, aby kostel pečlivě rozebrali za účelem stavbu přesunout a rekonstruovat jinde. Nejdříve chtěl kostel zachovat v Norsku, ale nakonec získal podporu pruského krále Fridricha Viléma IV. a rozebraný kostel putoval do Královského muzea v Berlíně. Odtud pak po čase už právě do obce Brückenberg (dnes Karpacz), kde měl nově sloužit jako svatostánek pro evangelické obyvatelstvo. Sám panovník navíc osobně navrhnul novou věž kostela, která byla následně přistavěna.

V obci Karpacz se jedná o jednu z nejzajímavějších historických památek a turistických atrakcí. Nečekejte tedy, že tu budete sami – každoročně kostel navštíví více než dvě stě tisíc turistů. Pokud tedy budete chtít fotku bez lidí, budete si muset přivstat.