Z Chorvatska u mě moc tipů nenajdete, tenhle kaňon ale stojí zato. Tak jako i na dalších zajímavých místech Chorvatska a Balkánu, i tady se natáčel Vinnetou.

Tentokrát jsem se do Chorvatska vypravil jen opravdu na otočku. Konkrétně ve středu pozdě večer odjezd z Prahy autobusem, v pátek odpoledne po patnácti hodinách v Zadaru a zpět do Čech už zas v sobotu v poledne. Jo, takže reálně na jeden den. Nicméně mě ty válečky u moře zas tak nenaplňují, takže pro mě to bylo tak akorát.

Když už jsem tu ale byl, nemohl jsem odjet bez alespoň jednoho zajímavého místa z mé wishlistové mapy destinací. Byli jsme na ostrově Pašman a cestu zpět jsme tedy měli přímo okolo kaňonu řeky Zrmanja.

Kaňon Zrmanja, který se v některých místech zařezává až 200 metrů do okolního terénu, je opravdu krásný. Především vyhlídka nedaleko vesničky Jasenica je fotospot jak víno. Voda v řece je průzračná a dramatické skály a svahy kaňonu tvoří jedno z nejfotogeničtějších míst Chorvatska. Není divu, že se tu odehrávalo hned několik scén s Vinnetouem.

Když jsem odcházel z vyhlídky, kde jsem skákal po kamenných ostrozích, míjel jsem rodinku Moraváků. Asi tak 16ti letý kluk se dožadoval fotografie na stejném místě jako jsem se fotil já. Jeho matka důrazně protestovala, zakazovala, přemlouvala a já jsem cítil, jak mě musí v tu chvíli nenávidět, protože jsem jejímu synátorovi ukázal něco, co on teď chce napodobovat. Kamaráde, chápu tvojí touhu mít cool fotku, ale jednak lézt po těch skalách v žabkách není úplně nejbezpečnější a navíc máma by ti to stejně nevyfotila dobře.

Každopádně pokud tudy pojedete z dovolený v nějakém z Chorvatských letovisek, je to velmi pěkný tip na tak hodinové zastavení. A až se sem vypravíte, tak ke svým fotkám na Instagramu přidejte kdyžtak hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity a nebo mě tagněte, ať se zase i já dozvím, že jste tu podle mého článku byli. Díky.