„A co je to tedy ten Tik Tok?“ Jednoduše – sociální síť s krátkými videi, založená na hudbě a algoritmech. A vzhledem k tomu, že konzumace krátkých videí závratně roste, roste i Tik Tok. Pokud vám tedy není svět sociálních sítí úplně cizí, měli byste zbystřit.

Na obrovské dosahy obsahu na Tik Toku mě upozornil Láďa Sinai. Když dodal, že followers tam navíc přibývají skoro sami, začal jsem zkoušet a testovat.

Po zkušenosti s čím dál více penalizujícími algoritmy Instagramu je Tik Tok celkem příjemná změna. Stačí si osvojit pár základních principů, vymyslet jaký obsah tam chcete tvořit a sdílet a algoritmy téhle sociální sítě už zajistí, že ho uvidí opravdu hodně lidí. A jaké jsou tedy ty principy?

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jakub Mařík (@jakub_marik),

Hledal jsem si informace a články ze světa a našel jsem jeden, který rozebírá celou aplikaci velmi precizně. Tento článek je tedy spojením volného překladu článku z Factor Daily, doplněného o mé zkušenosti a postřehy a lokální rozměr. Přidávám i několik souvislostí, které v článku chyběly, jako je například princip toho, na čem Tik Tok i tvůrci vydělávají.

Ještě než se dostaneme k anatomii aplikace, jen krátce z její historie. Tik Tok je prakticky bývalé Musical.ly. Aplikaci založenou na krátkých hudebních videích akvizovala na konci roku 2017 čínská společnost Bytedance za 1 miliardu dolarů. V srpnu 2018 pak byli uživatelé a obsah z Musical.ly převedeni do Tik Toku, propojeného s aplikací Douyin (čínská verze Tik Toku).

První krok do nekonečného proudu obsahu

Aplikace začíná skokem přímo do feedu videí. V prvních několika swajpech se vám ukážou videa od lokálních tvůrců, namixovaná s tím nejpopulárnějším ze světa (měřeno počtem srdcí).

Základní feed se dělí na dvě záložky. Primárně je ukazován feed „Pro tebe“, který uživatelům doporučuje obsah nelimitovaný výběrem tvůrců které sledují. Ten je až v záložce „Sleduji“ na kterou musíte překliknout. Omezení možnosti uzavírat se do bubliny oblíbených tvůrců obecně definuje celou aplikaci. Alespoň prozatím.

Swajpem dolu se pak dostanete na další video, nahoru se vrátíte k předchozímu a swajpnutím doprava si můžete prohlédnout profil tvůrce.

Srdíčka jako bohatství

Tak jako u jiných sociálních sítí, lajky či srdce uživatelé rozdávají k videím, která je zaujmou. S jedním podstatným rozdílem – celkový počet srdcí u všech videí se každému tvůrci sčítá a je vedle počtu followers jednou ze základních viditelných metrik. Srdce indikují popularitu a tím ovlivňují pozici zobrazování videa ve vyhledávání a objevování obsahu dalšími uživateli.

Srdce se původně ukazovaly i veřejně na profilu uživatele, který jej rozdal a mohli jste tak vidět, kdo co lajkoval. To Tik Tok se změnami nastavení soukromí defaultně skryl a pokud chcete mít veřejné co lajkujete, musíte to opět povolit. Nicméně stále si v záložce se srdíčky lehce dohledáte videa, která jste sami lajkovali.

Objevování toho co letí

Objevovat nová videa na Tik Toku můžete několika způsoby. Skrze záložku „Pro tebe“ vám algoritmus nabídne videa, lokální i ze světa, vybraná na základě jejich popularity. Stáří obsahu přitom není dominantním faktorem. Dokud video dostává srdíčka, bude doporučováno a nezřídka dostanete doporučeny i měsíce staré kousky. U videí dokonce dříve ani nebylo uvedeno datum publikování, tuto informaci u videí nechal Tik Tok zveřejnit až v druhé polovině 2019. Z hlediska trvanlivosti má tedy obsah mnohem delší relevanci, než je tomu například u Instagramu.

Co zvuk, to originál.. nebo kopie

Každý zvuk, který je poprvé nahrán na platformu je označen jako „Original sound“ a přiřazen k uživateli, který jej nahrál poprvé. Ze sledování videí se pak dá skrze (výraznou) ikonu „Original sound“ prokliknout k žebříčku všech videí nahraných na daný zvuk. Navíc v záhlaví žebříčku zůstává navždy odkaz na profil uživatele, který zvuk poprvé uploadoval a i jeho video je na prvním místě a označeno jako „původní“.

Celá tato mechanika je jednak dost inovativní, ale zároveň vytváří poměrně významný stimul pro uživatele, aby se stávali „tastemakery“ platformy. Pokud najdete ten správný zvuk (nebo song), zajistí vám to spousty prokliků na váš profil. Kromě písniček tu tak jsou populární i zvukové stopy plné vtipných hlášek a přirovnání. V českém prostředí například uživatel @váňuškaa nebo třeba Jakub Gulab.

Žebříček zvuku seřazený podle počtu srdíček zase zajistí motivaci pro uživatele, aby včas reagovali na nové a potenciálně trendy zvuky. Být rychlý, reagovat na trendy a dostat se tak na vrchní pozice žebříčku se tu vyplatí.

Hashtagy a trendy

Vyhledávat můžete tři věci: Uživatele, zvuky a hashtagy. Aplikace vás přitom decentně pobízí, abyste se i vy zapojili do aktuálních trendů a výzev (Challenges).

Hashtagy tu fungují naprosto stejně jako třeba na Instagramu, s jedním rozdílem – čerstvost. Z velké části jsou hashtagy svázány s výzvami, a tak se jejich aktuální popularita průběžně proměňuje. Stále je tu nějaká nová výzva, do které je možné se zapojit (#freezechallenge #modelwalking #foodsurgery). Často jsou výzvy spojené i s jedním nebo několika konkrétními zvuky.

Výzvy zde zajišťují funkci tzv. Live-Ops, což je výraz vypůjčený ze slovníku herního průmyslu a označuje drobné změny a novinky ve hře, které udržují hru poutavou bez nutnosti vydání nové verze. Zkušenost z Tik Toku je vlastně dost podobná hře, jednomu obřímu kreativnímu multiplayeru.

Výzvy jsou často seedované přímo Tik Tokem a jejich účtem @GlobalChallenge. Nové výzvy každý týden zajišťují v aplikaci aktuálnost a čerstvost.

Livestream

Streamování je další důležitou funkcí Tik Toku. Nejen že podporuje aktuálnost a čerstvost obsahu, ale je to taky hlavní princip odkud plynou peníze jak tvůrcům, tak přímo Tik Toku. Během streamů mohou diváci psát svému oblíbenci komentáře a posílat reakce prostřednictvím různých emoji, ale i dárky, které si koupí za Coiny. A Coiny, jak správně tušíte, si koupí za tradiční peníze. Tvůrci si pak dárky, které obdrží během livestreamů, rozmění zpět na peníze. Tik Toku přitom zůstane asi jedna třetina z utracené částky.

Nástroje pro tvorbu

Limity jsou jasné, máte 15 vteřin a jak říká sám Tik Tok – „every second count“. Tedy pokud budete nahrávat video z vaší knihovny a nikoliv přes aplikaci, prostoru máte více, dokonce více než minutu.

Nástroje pro kreativní vyjádření jsou tu opravdu zajímavé. Od filtrů a populárních Augmented Reality efektů, až po možnosti editace – rychlé střihy, zrychlování a zpomalování a spousty dalšího. Zpomalení při nahrávání je mimochodem hlavním nástrojem a principem, který dovoluje nahrávat „lip sync“ videa. Když si zpomalíte zvukovou stopu, dokážete i vy odrapovat oblíbenou pecku od Eminema.

Dobrá hra by měla být „easy to play, but difficult to master“ a přesně takový Tik Tok je.

Jedním z typických příkladů populární techniky, kterou lze dlouho pilovat k dokonalosti jsou takzvané „transitions“. Někteří uživatelé aplikace se zaměřují přímo jen na tento žánr.

Reakce, duety, sdílení

Reagovat tu lze samozřejmě i jinak než jen srdci. Nemá smysl zmiňovat, že tu lze věci komentovat. Zajímavější možností je točit na videa ostatních buďto reakce či rovnou duety. U reakcí se nové video vloží zmenšené do rohu původního videa a takovou reakci pak můžete sami sdílet.

Duety naproti tomu vycházejí především z lip sync videí a písní obsahujících nějaký dialog (ale nejen to). Uživatel nahraje svoji část, ke které může kdokoliv jednoduše nahrát svoji variantu druhé půlky. Původní polovina tak může katalyzovat vznik tisíců dalších asociovaných videí. Díky duetům se každý uživatel může zdánlivě ještě více přiblížit svým oblíbeným tvůrcům.

Velmi široké možnosti nabízí i ikona sdílení. Svoje i cizí videa můžete jedním klikem odeslat přes Messenger, smsku, email, sdílet na Instagram (do feedu i do stories), Facebook či Twitter, a další. Publikovaný obsah si můžete jednoduše uložit nejen ve formátu videa, ale i jako gif, nebo „Life Photo“.

Tik Tok se nebojí nechat uživatele přidat ve vlastním profilu aktivní odkaz na jejich Instagram a Youtube (nikoliv už ale na jinou webovou adresu – to zatím jen na konci roku 2019 testoval).

Lidé na Tik Toku

Tohle je aplikace, kde se prostě setkáte s různorodými okruhy uživatelů, ať chcete nebo ne. Od cosplayerů, vojáků a policajtů, až po uživatele romského původu, paraplegiky nebo tanečníky z Nepálu.

A když vy vidíte tanečníky z Nepálu, dá se logicky předpokládat, že i vaše videa neuvidí jen Češi. V mixu obsahu, který vám algoritmus ukazuje, převažuje ale ten lokální (což potvrzují i statistiky) a i na vaše videa reagují a začínají vás followovat v drtivé většině Češi. Tedy zcela upřímně ale hlavně děti.

Stejně tak jako jiné sociální sítě, stvořil i Tik Tok své vlastní celebrity. Počty shlédnutí jejich videí a základny jejich fanoušků jsou ohromné. Jde to tu jednoduše dost rychle. V českém prostředí například Anna Marie Purić, která se začala natáčení věnovat v dubnu 2018, měla v lednu 2019 bez mála 300 tisíc followers a o rok později už je to o 100 000 více. Mezi další české silné Tik Tokery patří Mína (535K), Adam Kajumi (594K), Ondy Mikulka (3.5 M), Terysa (522K), Nachty (305K) a mnoho dalších. Ve chvíli kdy toto čtete vy, jsou počty followers výše jmenovaných zase o dost větší. A ve světě se pohybují čísla ještě o trochu výš. Ti nejpopulárnější Tik Tokeři počítají své followers v desítkách milionů.

Konečně analýzy profilů

Věk publika se zatím nedozvíme, ale další demografické údaje a statistiky obsahu už ano. Od druhé poloviny roku 2019 tak můžete o vašem publiku zjistit procentuální zastoupení pohlaví, zemí původu i informace o aktivitě v průběhu dne či týdne. Navíc se dozvíte i jaké další videa a zvuky vaše publikum sledovalo. Můžete se podívat na celkové počty shlédnutí vašich videí, nárůstu sledujících i zobrazení profilu za posledních 7 nebo 28 dní.

U jednotlivých videí pak ještě uvidíte celkovou dobu přehrávání, odkud na video diváci přišli (záložky Pro tebe, Sleduji či Osobní profil) a opět i země původu publika.

Jinak celkových globálních čísel mnoho dostupných není. Zatím se musíme spokojit s informacemi o publiku z června 2018, kdy ByteDance (vlastník Tik Toku) ohlásil 500 milionů monthly active users (MAU). Od té doby se ale situace pravděpodobně zase o dost změnila.

Ať už se osud Tik Toku bude podobat spíše Snapchatu, platformě Vine nebo naopak stálici Facebooku, Instagramu nebo Youtubu, právě teď je už hráčem, kterého je třeba brát vážně. Pokud patříte mezi prosté uživatele, třeba vás natáčení a sdílení videí bavit bude. A pokud se prací se sociálními sítěmi živíte, je minimálně dobré vědět, že vyrostla nějaká nová. Ať nelapáte po dechu, až se vás klient zeptá.

Pokud chcete vědět o nových článcích, můžete také začít sledovat můj osobní profil na FB, odkazy na články budu dávat veřejně.