Hlavní chrám zasvěcený bohu Inari, leží v Kjótu na úbočí stejnojmenné hory Inari. Bůh Inari je bohem rýže, ale obchodníci a podnikatelé ho tradičně uctívali i jako patrona businessu.

Senbon torii

Z hlavního chrámu vede k dalším menším svatyním několik cest, nad nimiž se tyčí tisíce typických torii (tradiční japonská brána). Tyto řady bran se nazývají Senbon torii a jsou highlightem celého chrámu a lákadlem pro turisty. Řady bran začaly vznikat v období Edo (1603 – 1868), kdy se mezi japonskými podnikateli rozšířil zvyk darovat bránu jako výraz díků za splněné přání. Každá brána vždy nese jméno dárce a kolem hlavní cesty jich je asi na 10 000.

Projít se pod těmito branami je rozhodně výjimečný zážitek a samozřejmě fotka z rudého tunelu patří do Japonské Instagramové Top 10. Tohle místo jsem si tedy nemohl nechat ujít. Bylo mi ale jasné, že přes den tu příliš klidu a prostoru na focení nebude.

Rada nad zlato

Díky doporučení od Patrika Paulinyiho (byl v Japonsku zrovna ve stejnou dobu jako my) jsem si tedy budík nastavil na čtvrtou hodinu ranní a v 5.20 už jsem procházel hlavní branou chrámového komplexu. Na místě jsem v tuhle hodinu byl opravdu asi jako první návštěvník. Potkával jsem se tu jen s hlídači a zametači, kteří dělali svou práci nad míru poctivě a pečlivě. Ostatně tak jako všichni v Japonsku.

Obhlédnul jsem si několik úseků cest s branami a po nějakých 10ti minutách jsem už potkal prvního dalšího fotografa. Začalo svítat a tak jsem se pustil do focení. Se světlem pomalu přibývalo i dalších fotografů a kolem 6té hodiny ranní už na místo proudili turisté v hojném počtu. Pro zážitek a fotku bez davu turistů si člověk občas musí přivstat opravdu brzo.