Influenceři pomůžou s image, ale dokážou náš produkt i opravdu prodat? Jsou mezi jejich publikem naši zákazníci? Tyhle otázky jsem slyšel tolikrát, že bylo třeba s nimi začít něco dělat. Všechno si to ověřit.

Chtěli jsme mít vlastní data a ideálně i na produktech, o které se v Bubble staráme. Jak ověřit, jestli někde jsou vaši zákazníci, je celkem jednoduché. Nabídněte tam slevu. Nic nového pod sluncem. Pokud jsou v publiku daného kanálu zákazníci vaší značky a konkrétního produktu, dostatečně zajímavá sleva by je měla motivovat se projevit.

Takže slevové kódy, unikátní pro každého ze zapojených influencerů. Distribuce kódů na Instagramech influencerů v postech i v instastories. Mandatorně. A pak už jsme nechali na influencerech, jestli kód zmíní i na svých dalších kanálech – facebookové stránce, blogu, youtube videu. Prostě za overdelivery se nezlobíme.

S Philipsem jsme tuto mechaniku zapojili v kampaních na dva typy produktů a navázanou na vlastní Philips eshop. Elektrické kartáčky Sonicare a přístroj pro odstraňování chloupků technologií IPL Philips Lumea. Oba produkty mají svá specifika, kartáček Sonicare je obecně velmi populární, prodává se dobře a je relativně dostupný, naproti tomu Lumea je produkt dražší a zákazníci jeho koupi dlouho zvažují. Typ produktů tedy zcela jistě ovlivnil i konečné výsledky kampaní.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jakub Mařík (@jakub_marik),

Realizovali jsme takto 4 kampaně (v Q2 a Q4 roku 2018) a vybrali celkem 14 influencerů s širokým spektrem velikosti jejich dosahů. Zapojili jsme blogerky, celebrity, youtubery a další. Mezi nimi například Nikol Trojanovou, Annu Kadeřávkovou, Radku Třeštíkovou, Terezu DuškovouOndřeje Novotného, Jitku Boho, Petru Mácovou, Alici z blogu Mamou stylově nebo Andreu Kalousovou a další.

A výsledek? Zjištění, že influenceři dokáží prodávat. A sakra dobře!

Sonicare. Skvělý produkt, který jsme (vy)prodali

V rámci kampaní na sonické kartáčky Philips Sonicare jsme skrze influencery komunikovali jejich vlastní zkušenost s produktem, která je vždy výrazně pozitivní.

Podařilo se nám oslovit různorodou a relevantní cílovou skupinu a skrze dobře vybrané influencery dosáhnout v obou Sonicare kampaních obratu dohromady více než 1 170 000 Kč.

Výsledky kampaně s hardsell mechanikou na produkt Philips Sonicare v Q2 a Q4 2018. Čísla na svislé ose představují jednotlivé influencery (influenceři jsou ve stejném pořadí v modrém i žlutém grafu).

Zjistili jsme, že počet followers či velikost engagementu ani zdaleka vždy nekoreluje s úspěšností prodejů. Je tedy třeba mít zkušenost s konkrétními influencery a nejlépe i na konkrétním produktu a segmentu.

Nadužívání slevových kódů s sebou samozřejmě nese riziko, že se sleva stane standardem a zákazníci přestanou být ochotní nakoupit za obvyklou cenu. Proto je dobré tuto mechaniku užívat střídmě.

Mechanika s kódy ale pro Philips obecně prokázala koupěschopnost publika influencerů a relevantnost Instagramu jako prodejního kanálu.

Lumea. Produkt před jehož koupí si ženy prostě chtějí být jisté

Osobní zkušenosti spojené s Lumeou jsou velmi žádané a i tato kampaň byla na vlastních zkušenostech influencerů postavená. O produkt Lumea je stále velký zájem a mezi followery se tvořila živá diskuze se spoustou otázek, odpovědí a vyměňováním vlastních zkušeností.

Ukázalo se, že skrze relevantně zvolené influencery je možné na Instagramu úspěšně prodávat i produkt s vyšší cenovou hladinou, jakým je Lumea. Opět je ale důležitá konkrétní zkušenost s jednotlivými influencery a ani znalost insights influencerů potenciál pro prodeje neprozradí.

Výsledky kampaně s hardsell mechanikou na produkt Philips Lumea v Q2 a Q4 2018. Čísla na svislé ose představují jednotlivé influencery (influenceři jsou ve stejném pořadí v modrém i žlutém grafu).

Suma sumárum, influenceři mohou prodávat dobře. Jen jsou v jejich výsledcích velké rozdíly. A najít úměru mezi úspěšností prodeje a daty o influencerovi, jeho publiku či dosahu a engagementu konkrétních postů se dá jen velmi omezeně. Jednoduše – stejně velký dosah dvou influencerů, se srovnatelně “kvalitním” publikem, nezaručuje stejně dobré prodejní výsledky.

Co s tím? Při volbě influencerů pro vaši kampaň určitě zohledňujte velikost jejich publika, poměr engagementu, dosah sdíleného obsahu a sociodemografickou blízkost jejich followerů k cílové skupině kampaně. To vše omezuje prostor pro podlehnutí dojmologii. Ale hlavně, hlavně se spoléhejte na konkrétní zkušenost s konkrétním influencerem!

  • Počet followers influencera
  • Unikátní dosah postu
Nebo pokud chcete vědět o nových článcích, můžete začít sledovat i můj osobní profil na FB, odkazy na články budu dávat veřejně i tam.