Dnes jedno z nejlépe zachovaných řecko-římských měst, díky čemuž se mu přezdívá „Pompeje východu“, což odkazuje na velikost a rozsah vykopávek i úroveň uchování. Při vaší cestě Jordánskem určitě jedna z možných zastávek, zvlášť pokud máte rádi římskou historii.

Starobylé město Jerash vzkvétalo během řeckého a římského období, až do poloviny 8. století našeho letopočtu, kdy ho v roce 749 postihlo ničivé zemětřesení. V poměrně rozsáhlém areálu najdete divadelní amfiteátry, hipodrom, hlavní třídu se sloupořadím, vstupní brány i náměstí či několik chrámů. Ročně tuto dokonalou ukázku římského provinčního města na Blízkém východě navštíví více než 330 tisíc lidí, čímž se stává jedním z vůbec nejnavštěvovanějších míst v Jordánsku.

My jsme tu byli v pravé poledne a horko a pražící slunce bylo v lecčem definující pro celou naši návštěvu. Město je na relativně otevřeném prostranství, není obklopeno horami, takže věřím, že by tu šly vyfotit krásné fotografie během východu i západu slunce. Jen tedy je otázka, jak to zařídit se vstupem, abyste tu mohli být mimo oficiální otevírací hodiny.

Narozdíl od mnoha římských památek, které jsou dnes již součástí fungujících měst a jejich moderní zástavby, Jerash sice s městem (nyní obývaným více než 50 tisíci obyvateli) sousedí, ale areál s pozůstatky římských staveb je opravdu rozsáhlý a jakékoliv současné stavby jsou až za jeho hranicemi. Což například na fotky je fajn. Pokud tedy nechcete zachycovat kontrast mezi starobylým a moderním (to nicméně můžete kdekoliv jinde).

Jinak co se týče toho, jak jsou památky v Jordánsku spravované, přijde mi to (zcela laicky) poměrně vkusné. Zvlášť když to porovnám třeba s Efesem – dalším římským městem, které jsem navštívil kdysi v Turecku. Tam se s tím nemazali a chodník pro turisty skrz areál vydláždili kamennými deskami klidně z náhrobků, které zalili do betonu. To mi přišlo naprosto bizarní.

Tohle v Jordánsku nezažijete, nebo aspoň já jsem takovéhle přešlapy neviděl. Památky se snaží kozervovat a někde i rekonstruovat a dostavovat do původní podoby, ale vše je většinou poměrně vkusně řešené.

A až se při svém cestování vypravíte na tenhle spot, přidejte ke svým fotkám na Instagramu taky hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity a nebo mě tagněte, ať se i já dozvím, že jste tu podle mého článku byli. Díky.