Budova pokrytá plátkovým zlatem je sama o sobě dost neobvyklá kdekoliv, i v Japonsku. Kinkaku-ji – v překladu doslovně „Chrám Zlatého pavilonu“ je Zen Budhistický chrám v Kjótu, jedna z nejznámějších turistických atrakcí a současně místem, kde jsou uchovávány ostatky Buddhy, tedy jeho popel.
Na místě chrámového komplexu původně stála vila, kterou v roce 1397 odkoupil a přetvořil na své sídlo shogun Ashikaga Yoshimitsu poté, co abdikoval na svou funkci. Po jeho smrti byly budovy přestavěny na Zen Budhistický chrám.
Budovy chrámu lehly popelem během válek v letech 1467 – 1477 a znovu Zlatý pavilon vyhořel ještě v roce 1950, kdy ho zapálil psychicky nemocný mnich. Současná podoba je z roku 1955, kdy byl pavilon zrekonstruován jako věrná kopie původní historické budovy. Byl opět pokryt plátkovým zlatem a tato vrstva byla při další rekonstrukci v roce 1987 ještě zesílena.
Chrám se uzavírá v 17.00 a poslední návštěvníci jsou dovnitř pouštěni v 16.30. Měli jsme trochu kliku, protože jsme dorazili v 16.28 a tak jsme to stihli jen taktak. Každopádně těsně před zavírací dobou je ideální čas na to, zachytit Zlatý pavilon během Zlaté hodinky a tedy v čase, kdy stěny pavilonu pokryté zlatem rozzáří nízké sluneční paprsky na maximum.
Na rozdíl od jiných vyhlášených Kjótských památek, tady je i přes velkou návštěvnost celkem slušná šance vyfotit si Zlatý pavilon bez davu turistů. Pavilon totiž stojí na břehu velkého jezírka a tak když ho fotíte z druhého břehu, nikdo vám neleze do záběru. Během sezóny Sakur, kdy se populace Kjóta kvůli turistům znásobí je to celkem velká výhoda.
1 Komentáře