Budova kterou má na svědomí architekt František Gahura je vrcholným dílem zlínského funkcionalismu. Vznikla v roce 1933, rok po tragické smrti Tomáše Bati.
Ve Zlíně se narodila moje babička a mám tu čtvrt rodiny, takže mi tohle město rozhodně není cizí. V dětství jsem sem jezdil pravidelně a i poslední dobou mi to vychází minimálně jednou ročně, nebo i častěji.
Tentokrát mě sem ale pozvali v rámci takzvaného Instaauditu – společně s dalšími influencery jsem měl vyzkoušet různé turistické zajímavosti a zhodnotit, co je dobré a kde jsou třeba ještě nějaké mezery.
Můj první tip na zajímavé místo ve Zláně v rámci #instaauditu je určitě právě Památník Tomáše Bati, kam jsem se vypravil společně s Jitkou Nováčkovou a Natálií Kotkovou (na jejich Instagramech najdete další fotky z naší návštěvy). Krásná budova, která ctí zlínský architektonický styl je vzdušná a je to celkově úžasně prosvětlený prostor. Budovu tvoří pouze nosná betonová konstrukce, dvě nadzemní podlaží, skleněná výplň obvodových stěn a majestátní model letadla Junkers F13, ve kterém Baťa zahynul.
Strukturované sklo ve stěnách budovy příjemně změkčuje světlo z přímého slunce, takže se tu krásně fotí víceméně kdykoliv během dne. Bývali bychom tu vydrželi i déle, ale měli jsme nabitý program, a tak jsme po necelé hodince zas mazali dál. Konkrétně na rychlý brunch do nedaleké kavárny Kafec.
V roce 1944 byl památník během bombardování Zlína silně poškozen. Mezi lety 1954 až 1955 pak byl objekt přestavěn a 55 let pak sloužil jako Dům umění současně pro zlínskou Filharmonii pracujících a Oblastní galerii výtvarného umění.
Památník prošel náročnou rekonstrukcí v letech 2016 až 2019 a nyní již opět slouží svému původnímu účelu. Každý den kromě pondělka tu probíhají komentované prohlídky a cena vstupenky je 80 Kč.
Na další tipy kam ve Zlíně se můžete mrknout i přímo na Turistický informační portál města Zlína nebo když byste se chtěli kouknout i po okolí, podívejte se na portál turistického regionu Zlínsko a Luhačovicko.
No a až se sem taky vypravíte, ke svým fotkám na Instagramu přidejte kdyžtak hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity a nebo mě tagněte, ať se i já dozvím, že jste tu podle mého článku byli. Díky.