Jedinečný most najdete na jihu Čech u obce Stádlec, kde se klene nad řekou Lužnicí. Nestál tu ale vždycky, původně byl vybudován v roce 1847 jako most přes Vltavu v Podolsku na silnici z Tábora do Písku. Když se ovšem začala stavět Orlická přehrada (počátek šedesátých let), byl most rozebrán a znovu postaven až v roce 1975 na jeho současném místě.

Most byl vystavěn v empírovém slohu a je posledním takovým v České republice a unikátní je i celoevropsky. Měří celkově 167 metrů, je 6 metrů dlouhý a zajímavostí je, že na něj dodnes mohou auta.

Jako fotolokace na vyfocení vašeho miláčka na čtyřech kolech je to podle mě jedno z nejvíc cool míst v Čechách. Jen si dejte pozor až na něj budete vjíždět. Vejít se mezi betonové bloky na začátku a konci mostu, které jsou postavené celkem blízko u sebe není jednoduché. Na jejich hranách je znát, že spousta řidičů jejich vzdálenost neodhadlo úplně dobře a odvezli si odsud šlincy na bocích svých aut. Já jsem to při své návštěvě neriskoval.

Most prošel na konci roku 2020 rekonstrukcí a od prosince už po něm opět mohou projíždět auta. Správa a údržba silnic Jihočeského kraje vyměnila dubové trámy, které byly napadené dřevokaznou houbou. Nové trámy musela shánět až z Chorvatska.

Až se na Stádlecký řetězový most vypravíte, přidejte pak ke svým fotkám na Instagramu hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity a nebo mě tagněte, ať se zase i já dozvím, že jste tu podle mého článku byli. Díky.