Tenhle horský pas dle mnohých patří mezi nejkrásnější průsmyky Dolomit. Motorkáři ho milují a cyklisti ho naopak považují za trasu s jedním z nejnáročnějších stoupání. Na první pohled Passo Giau poznáte především díky charakteristické masivní skalní věži La Gusela, která se tyčí přímo nad ním. Průsmyk leží v nadmořské výšce 2236 metrů, nedaleko městečka Cortina d’Ampezzo, oblíbeného turistického a lyžařského centra Dolomit.

V létě je Passo Giau skvělým výchozím bodem pro treky po okolních hřebenech. Když obejdete skalní masiv s věží La Gusela, můžete po turistických trasách dojít až k Cinque Torri. Není to daleko, ale samozřejmě počítejte s nějakým tím převýšením. Jenže my jsme tu byli v zimě.

Rozhodnutí vydat se do Dolomit v půlce března, bylo způsobené spíš nedočkavostí, než racionálním uvažováním, podloženým zkušenostmi. Věděl jsem, že některé horské pasy jsou během zimy uzavřené a dostupnost pasů jsem si ověřoval předem. Stejně tak bylo jasné, že i leckteré turistické cesty budou neprostupné, nedošlo mi ale, že všechny. Počítal jsem se zamrzlými jezery, ale opět mi nedošlo, že krom ledu, bude hladina i zasněžená. A tedy nebude prakticky žádný rozdíl mezi jezerem a obyčejnou zasněženou plání. Well done. Passo Giau a západ slunce, který jsme na něm chytili, byl asi jedním z mála míst, které se povedly. Tak asi radši ještě chvilku počkat, než se do těch hor zas vypravíme.