Realita počátku roku 2020 zahýbala s životem nejednoho z nás. A s cestovatelskými plány dvojnásob. Pro mě to znamenalo začít pomalu objíždět a objevovat místa v Česku, kam jsem se už sice plánoval vypravit dlouho, ale díky cestování do zahraničí na ně nezbyl čas a energie.

Jednou z tuzemských zajímavých a nepříliš známých destinací je určitě Pekařova brána – skalní útvar v Českém ráji, s uměle vytesaným tunelem ve tvaru tradičního gotického lomeného oblouku.

Před pár měsíci jsem na Instagramu vyhlásil anketu s výzvou, aby mi mí sledující zkusili napsat zajímavé a fotogenické místo v Česku, o kterém podle nich nevím a nemám ho už sám poznačené… Většinu tipů jsem už ve své mapě dávno měl, ale právě Pekařova brána bylo jedno z míst, které mi zajímavé přišlo. Do té doby jsem o něm neslyšel a neviděl s ním ani moc fotek.

Na konci května 2020 jsem se sem tedy vypravil. Skalní útvar s vytesaným otvorem leží v Českém ráji, na silnici mezi obcemi Vyskeř a Libošovice. Brána vznikla při stavbě silnice v roce 1914. Stavitelé silnice se tehdy rozhodli místo odstřelu skálu nazývanou Mnich zachovat a vytesali do ní čtyři metry dlouhý silniční tunel a její vrch zpřístupnili po schodech. Dnes u vrcholu brány najdete i sezení se stolem a informační tabuli o bráně a jejím původu.

Jméno brána dostala po českém historikovi Josefu Pekařovi, po němž je pojmenována i turistická stezka z Valdštejna na hrad Kost. Místo je jednoduše přístupné autem, nebo sem můžete zamířit pěšky po některé z turistických stezek vedoucích Českým rájem a Podtroseckým údolím.

A až se sem vypravíte, tak ke svým fotkám na Instagramu přidejte kdyžtak hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity a nebo mě tagněte, ať se zase i já dozvím, že jste tu podle mého článku byli. Díky.