Při přípravě prezentace pro jednoho z našich klientů jsem si uvědomil takovou drobnost. Asi nevysvětluji úplně dostatečně, proč chceme na Instagramy značek o které se staráme, získat nové followers a proč má vůbec smysl dělat akviziční kampaně. Přijde mi to samozřejmé, ale nejspíš je správná chvíle, přinést jednoduché vysvětlení.

Instagram je v současnosti u značek tak populární právě proto (tedy u těch, které vědí proč ho mají), že jakmile brand získá followers na svůj profil, nemusí už na komunikaci s nimi utrácet mediální budget. Na Instagramu je nyní dosah každého postu přibližně jedna třetina z followers. Což je v porovnání s Facebookem, který organický dosah již téměř zcela zaškrtil, rozhodně fajn.

Jasně, u organického dosahu si nemůžete přesně určit publikum a cílení (zásah bude vycházet především z báze vašich followers), nenastavíte ani frekvenci zásahu a jen omezeně můžete zásah analyzovat. Konverze z postů ve feedu mít také nebudete (to až ve Stories se Swipe up, ale to je zas jiný příběh). Čistě z hlediska reache se však placený a organický zásah porovnávat dá.

Připravil jsem proto jednoduchý výpočet mediální hodnoty, kterou Instagramy brandů mohou pravidelně získávat skrze obsah na vlastním profilu. A především je na příkladu pěkně vidět rozdíl hodnoty při menším a při už celkem slušném počtu followers.

Placený reach vs. organický reach

Cost per 1000 reach = cca 80–150 Kč
(Hodnota je průměr z kampaní, záleží na období, značce, kreativě, publiku, atp.)

IG s 1200 followers* = hodnota organického zásahu postu je 32–60 Kč
Tj. při 12 postech za měsíc to je mediální hodnota 384–720 Kč

IG s 15 000 followers* = hodnota org. zásahu postu je 400–750 Kč
Tj. při 12 postech za měsíc to je mediální hodnota 4800–9000 Kč
při 30 postech za měsíc už to je ale 12 000–22 500 Kč při stejném počtu followers.

*organický reach je obvykle cca ⅓ z počtu followers

Návratnost investice do akvizice

Pokud investujeme 5000 Kč do získání 900 followers, tak při 12 postech za měsíc se tato investice vrátí v mediální hodnotě za cca 9–17 měsíců.

K investicím do získávání followers na Instagramu je samozřejmě třeba přistupovat s vědomím rizika budoucího snižování organického dosahu. Pokud by se Facebook rozhodl dosah na Instagramu omezit tak výrazně jako u samotného Facebooku, počet followers by přestal být důležitý a investice do jejich získání by byly znehodnoceny.

Můj osobní odhad je, že do tak drastického snižování dosahu u Instagramu nedojde. Na rozdíl od Facebooku je Instagram relativně závislý na kvalitním obsahu, který zde publikují z velké části tvůrci profitující právě z organického dosahu.

Stejně jako mnohokrát v minulosti nás však Facebook může překvapit. Právě nyní ale obsah na vlastním Instagramovém profilu mediální hodnotu má a je dobré ji do svých výpočtů zahrnovat.

PS: Neplánuju nikoho tlačit do odebírání newsletteru. Pokud chcete vědět o nových článcích, můžete začít sledovat můj osobní profil na FB, odkazy na články budu dávat veřejně.