Každá fotografie, kde je dobře vidět váš produkt a má velký dosah je zajímavý mediální prostor. Spolupráce s influencery je ale vhodná především pokud potřebujete přivést nové followers na vlastní profil vaší značky.
Tam už s followers můžete komunikovat mnohem častěji, intenzivněji a nad komunikací máte větší kontrolu. Navíc mediální prostor jako takový pak již máte zadarmo. (O tom jakou mediální hodnotu vám může přinášet běžný obsah sdílený na Instagramu a jeho organický dosah si můžete přečíst TADY.)
Obyčejné zobrazení produktu na kanálu influencera (i když je označený profil značky) už dnes ale zpravidla nezpůsobí úprk followers na profil značky a jeho followování. Akviziční kampaň vyžaduje kromě správně vybrané osobnosti influencera i vymyšlení mechaniky a dostatečnou motivaci pro potenciální nové followers.
Výběr influencera
O kritériích pro výběr influencera už jsem psal TADY a o různých typech influencerů zase TADY. Z mé zkušenosti pak vychází, že kvalitní influencer s dosahem 100 až 150 tisíc followers dokáže během jedné kampaně přivést až 1000 nových followers. U influencerů s dosahem kolem 500 tisíc followers to může být i 2500 až 3500 followers na jeden zátah.
Motivace
Motivace může být dlouhodobá a/nebo jednorázová. Pointa té dlouhodobé je jednoduchá – přinášet fanouškům reálnou hodnotu, která bude sama o sobě dostatečným důvodem začít kanál značky sledovat. Za takovou hodnotu se dá považovat i kvalitní obsah sám o sobě – tedy branded content.
Rozebrání toho co je kvalitní branded content nechám povolanějším, ale zmíním jeden z nejpodstatnějších aspektů dobrého obsahu – konzistence. Konzistence kvality a hlavně četnosti. Obsah samozřejmě musí ctít pravidla a zvyklosti platformy na které je publikován. Na Instagramu tedy především být vizuální a estetický.
Jednorázovou motivací jsou zpravidla výhry v soutěžích s různou mechanikou. Dá se totiž počítat s tím, že i když followers začnou sledovat profil kvůli soutěži, i po skončení této motivace většina zůstane a značku bude sledovat dál. Retence fanoušků po soutěžích obvykle není ani 10 %, často i pod 5 %.
Při výběru vhodné výhry myslete na její co nejrozpoznatelnější hodnotu a lákavost pro co nejširší publikum, respektive publikum, které chcete oslovit. Ano, iPhone jako výhra bude fungovat skvěle.
Mechanika
Soutěž: nejjednodušší je podmínění účasti v soutěži sledováním profilu vaší značky. Další pravidla pro zapojení už můžou být různá, od odpovědi na otázku v komentářích, po sdílení vlastní fotografie pod určeným hashtagem. Úspěšnost záleží především na dosahu influencera, zajímavosti a hodnoty výhry a náročnosti zapojení soutěžících. Čím menší je bariéra pro zapojení do soutěže, tím více soutěžících a tím více i nových followers.
Při zapojení Andrey Kalousové do akviziční soutěže pro Instagram @philipscz se nám v Bubble podařilo získat více než 4200 nových followers. Zafungovalo nám jak velmi kvalitní a aktivní publikum Andrey, její šikovnost ale i hodnotná a atraktivní výhra, kterou byl produkt Philips Lumea v hodnotě asi 15 000 Kč.
V kampani pro Vyvolej.to (moderní služba na vyvolávání fotografií) se mi při zapojení LucyPug podařilo na Instagram @vyvolejto přivést dokonce více než 5000 nových a aktivních fanoušků.
Takeover: mechanika pracuje s aspektem FOMO, tedy „fear of mising out“. Fanoušci totiž nechtějí zmeškat, co bude jejich oblíbenec dělat. Influencer tedy na svém profilu (nejčastěji v instastories) sdělí svému publiku, že bude dělat takeover na Instagramu té a té značky. Jeho followers následně nechtějí přijít o to, co bude influencer sdílet, a tak začnou followovat profil značky, aby jim nic neuniklo. U takeoveru lze běžně získat několik set kvalitních a aktivních followers za den. Poměrem potenciálně získaných followers se ale se soutěžemi nemůže rovnat.
Během focení kampaně #FaceOfMumm převzala Veronica Biasiol Instagram @mummcz a již během takeoveru přivedla na profil šampaňského 300 nových sledujících. Další násobek sledujících pak přibyl díky vyhlášené soutěži.
Výzva: influencer může i jednoduše vyzvat své followers, aby se podívali na profil vaší značky. Tuto mechaniku lze využít zvláště pokud již máte velmi pěkný profil a můžete se spolehnout na velkou pravděpodobnost, že návštěvníci budou chtít sledovat profil kvůli obsahu, který sdílíte.
Jednotlivé mechaniky lze v rámci domluveného plnění od influencera volně kombinovat a dosáhnout tak ještě lepšího efektu. Já osobně budu zvědavý, až někdo vymyslí nějakou další, novou..
A nakonec.. váš profil je vaše landing page, vizitka a jeho celková kvalita je pro úspěšnost jakékoliv akviziční kampaně, ale i komunikace jako takové, zásadní. Jakmile již ale máte profil naplněný kvalitním obsahem, je na čase přivést mu také publikum. A netvořit obsah jen pro hrstku vašich kolegů, přátel a zaměstnanců agentury.
1 Komentáře