Hrad zbudovaný ve 12. století stojí na konci údolí, pod velkým převisem, před vstupem do druhého nejrozsáhlejšího jeskynního systému ve Slovinsku. Z poloviny je hrad před jeskynní a druhá jeho část je vytesaná do skály.
Hradním pánem s asi nejzajímavějším osudem byl Erazem Lueger, loupeživý rytíř, který hrad obýval v 15. století. Podle legendy si znepřátelil Habsburky, když zabil velitele císařské armády maršála Pappenheima, který urazil čest jeho přítele. Po této události se ukryl právě na Predjamském hradě, domluvil se na spojenectví s Matthiasem Korvínem a útočil odsud na habsburské državy v okolí. Nakonec byl zrazen jedním ze svých mužů a zabit výstřelem z kanónu.
Pro nás byla návštěva Predjamského hradu jen rychlou zastávkou na naší cestě. V pondělí později odpoledne tu nebylo přespříliš turistů a vyloženě příjemné pak bylo zjištění, že se na parkovištích u hradu neplatí žádné poplatky. Za vstup do hradu naopak zaplatíte skoro 14 Euro, my jsme ale dovnitř nešli. Upřímně, vlastně jsem už navštívil tolik hradů, když jsem byl malý, že mě dnes tak nějak moc nemotivuje vidět sto padesátou osmou gotickou truhlu, dvou set třetí halapartnu a tisící dvacátou sedmou trofej z daňka či kamzíka.
Až při psaní tohoto článku jsem se dozvěděl, že se hrad kromě filmu Armour of God s Jackie Chanem nebo videoklipu Sympathy For The Devil skupiny Laibach, objevuje i v multiplayer mapě „Castle“ z roku 2014 ve hře Counter-Strike: Global Offensive DLC, Operation Breakout. Teď když jsem toto zkouknul, musím uznat, že napojení na jeskynní systém možná bude dost zajímavé. Tak třeba příště, až budu mít na návštěvu o něco víc času.