Na tohle místo se ještě určitě chci vrátit! Ostatně tak jako na spoustu dalších. Unterer Segnesboden byl rozhodně jeden z highlightů mého výletu do Švýcarska v létě 2020.

Tahle náhorní planina leží ve 2000 metrech nad mořem mezi hřebeny hor nad městečkem Flims. Krásně se tu rozlévají a klikatí koryta potoků, která nakonec vodu posbíranou z okolních úbočí svedou do říčky Flem. Úžasný je na planinu pohled shora, který se vám naskytne, když vystoupíte z horní stanice lanovky Grauberg.

Původně jsem chtěl planinu podélně přejít a z ní se vyšplhat ještě dál až do horského sedla Segnespass, kde je horská chata, nebo spíš taková velmi skromná ubytovna. Nedaleko od horského sedla Segnespass je pak v horském hřebeni velmi známý geologický útvar a to asi 17 metrů vysoké a 19 metrů široké skalní okno, které si můžete najít pod názvem Martinsloch. Bohužel horská chata měla beznadějně obsazená všechna místa na přespání, a tak jsem výlet na planinu Unterer Segnesboden naplánoval jen na jeden den, bez přespání a až ke skalnímu oknu Martinsloch jsme tedy nedošli.

Od stanice lanovky Grauberg jsme sešli cestou k samotné planině. Tu jsme pak přecházeli napříč a nejjednodušší nakonec bylo sundat si pohorky a potoky probrodit.

Jinak už nějakou tu dobu chodím po horách v pohorkách od Hanwagu. To jak oblečení i boty vypadají, je pro mě stále důležité kritérium i u funkčního vybavení do přírody. Proto mě baví i tyhle tradiční “double-stitched” modely pohorek, s co nejjednodušším střihem a co nejméně švy, což je zároveň i praktické, protože švy jsou u pohorek ta kritická místa, kde se může bota začít trhat, nebo protékat. Jsou to boty pěkný, a přitom funkční a kvalitní. Tahle řada jejich bot je navíc stále vyráběná přímo v Německu, a ne někde v Asii.

Na protějším úbočí planiny je menší, pěkná kaskáda vodopádů, kolem které jsme prošli a začali pomalu směřovat zpět. Kousek od vodopádů pak vznikla moje fotka švýcarské horské květeny, kterou jsem na Instagramu dal pro své sledující k dispozici jako tapetu na mobil. Stala se jednou z nejpopulárnějších tapet vůbec. Do teď tam je ve výběrech instastories, takže si ji případně můžete stáhnout a použít taky.

Po turistické značce jsme pak došli ke stanici lanovky Naraus, odkud už jsme se nechali svézt zpět do městečka Flims.

Každopádně pokud sem budete plánovat výlet, doporučuju to řešit včas a zamluvit si místo v chatě na Segnespassu a být pak u skalního okna Martinsloch na západ i východ slunce. To musí být peckový zážitek a snad se mi to příště podaří taky.