Dramatické skály v oceánu. Jednoduché, ale koho by takové scenérie nebraly? Zvlášť když západ slunce pěkně vykreslí oblohu.

Ribeira da Janela je vesnička v okresu Porto Moniz, na severozápadě Madeiry. Dnes už je obec prakticky vysídlená a při sčítání lidu v roce 2001 se tu k trvalému pobytu přihlásilo jen 291 obyvatel. Nebylo tomu tak vždycky, ale od šedesátých let minulého století tu proběhl masový úbytek obyvatel. Většina se odstěhovala do Funchalu, nebo úplně pryč z ostrova. Ti co tu zbyli se živí především zemědělstvím – na tradičních terasovitých políčkách se tu pěstují brambory, kukuřice, fazole a víno.

Obcí protéká stejnojmenná řeka, která se tu vlévá do oceánu. Pramení nedaleko odsud, přesto je to nejdelší řeka Madeiry. U jejího ústí najdete fotogenické vysoké skály čnící z oceánu. Kvůli těm jsme se sem vydali i my.

Pokud budete autem směřovat dál do Fanalu, budete z pobřežní silnice odbočovat právě tady a při strmém šplhání na náhorní plošinu budete mít možnost si z auta prohlédnout velkou část vesničky.

Je tu ale i jediný oficiální kemp Madeiry. Krom toho parkoviště u ústí řeky (které je zdarma) je vybaveno také záchodky (zdarma) se sprchami (také zdarma). Tohle je obecně věc, která je na Madeiře dost sympatická. Parkoviště zdarma, záchody zdarma.. člověk se pak tak nějak necítí jako houba, ze které by ždímala místní samospráva eura na každém kroku.. tak jako je to leckde jinde. Prostě sympatické.