První verze rozhledny stála necelý týden, než ji srovnala se zemí vichřice v roce 2008. Její architekt Martin Rajniš pak nad jejími troskami přiznal, že „dostal od větru do držky“, ale že rozhledna Bára bude znovu stát. O rok a čtvrt později se už slavnostně otevřela veřejnosti Bára II, která má o něco mohutnější konstrukci a měla by odolat síle větru až 200 km za hodinu.

Rozhledna Bára má unikátní dřevěnou konstrukci ve tvaru komolého trojbokého jehlanu, její skelet je tvořen hoblovaným modřínovým dřevem a část schodiště je dubová. Architekt Rajniš, který se podobnými dřevostavbami proslavil nejen v Česku, postavil například také poštovnu na Sněžce. Rozhledna stojí ve výšce 346 metrů nad mořem a vyhlídková plošina je pak ještě o bez mála 15 metrů výš.

Na rozhlednu jsme si naplánovali zastávku s Nicole (její blog kdyžtak ZDE) a Lisou, při cestě z naší chaty, kterou máme v Železných horách. Na té jsem byl teď poslední dobou pečenej vařenej. Z parkoviště je to k rozhledně slabých asi tak pět minut pěšky. Celý areál Městských lesů Chrudim je krásně upravený a kromě rozhledny tu najdete i Lanový park na Podhůře, k dispozici je tu lesní tělocvična, lezecká stěna nebo příměstský singletrekový okruh. Pod rozhlednou stojí také domek sloužící jako zázemí obsluhy rozhledny, který nabízí i občerstvení.

No a až se sem vypravíte, tak ke svým fotkám na Instagramu přidejte kdyžtak hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity a nebo mě tagněte, ať se zase i já dozvím, že jste tu podle mého článku byli. Díky.