Volal mi táta, že prý má zajímavé místo, které by bylo fajn vyfotit z dronu. A že prý tam jedou na výlet. Tak jsem sbalil dron i foťák a vyrazil na výlet s nimi.



To místo byla zřícenina letohrádku Belveder, který najdete na kopci nad osadou Vysoká, nedaleko Kutné Hory. Hrabě Špork zde nechal roku 1697 vystavět letohrádek s kaplí Sv. Jana Křtitele, který obklopoval “mini klášter” řádu pavlánů. Mniši měli za úkol o celý malý komplex pečovat. Stavitelem byl s velkou pravděpodobností Giovanny Battista Alliprandi, pozdější velikán vrcholného baroka v Čechách. Ve stavbě se mu podařilo spojit poměrně protichůdné funkce panského letohrádku a místa opulentních barokních slavností, kaple a mnišských pusteven.

Přesto, že hrabě Špork při příležitosti otevření letohrádku a vysvěcení kaple uspořádal slavnost opravdu ve velkém stylu, letohrádek samotný nakonec užíval jen dva roky, než ho překvapivě prodal majiteli Čechtic, hraběti Antonínu z Halleweilu. Ten ovšem o letohrádek neměl zájem a tak byla udržována pouze kaple zásluhou augustiniánských mnichů, dokud Vysokou definitivně neopustili roku 1796. Po dalších čtyřiceti letech pak přišla definitivní zkáza, když do opuštěné stavby uhodil blesk a ta vyhořela. Stalo se tak 30. Dubna 1834 a vzhledem k tomu, že to bylo v den pálení čarodějnic, mysleli si obyvatelé okolních vesnic, že jde také o slavnostní vatru a nikdo ani nevyrazil požár hasit.


Dnes už z letohrádku s kaplí zůstaly zachovány jen mohutné obvodové zdi. Na vrcholu kopce Vysoká (471 m.n.m) najdete ještě stejnojmennou rozhlednu. Nejsem extra fanda urbexu či prolézání zřícenin, ale z dronu vypadala stavba opravdu zajímavě, a zvlášť ve sněhu. Ovládat ale dron s mrznoucími prsty není nic moc, pilotování jsem tak velmi brzo rád půjčil i sestře. Stihli jsme tu tak akorát zlatou hodinku a během západu slunce už jsme vyrazili zpět k autu.


A až se k letohrádku Belveder vypravíte také, přidejte pak ke svým fotkám na Instagramu hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity a nebo mě tagněte, ať se zase i já dozvím, že jste tu podle mého článku byli. Díky.