Rozhodli jste se pořídit si svého influencera? Výborně. Tak teď už jen najít toho správného. Úspěšnost vaší kampaně totiž závisí právě na tom. Otázek, které je třeba zvažovat při jeho výběru, je jen pár, konkrétně šest. Přesto je to trošku složitější kombinatorika.
Hlavním kritériem je vliv jako takový, ten se skládá ze tří základních aspektů – zásah publika, vztah s publikem a afinita ke značce (k produktu). Při výběru je pak dobré zvažovat ještě další tři kritéria. Pojďmě si to projít pěkně popořadě.
Zásah publika
Ano, to je přesně ta věc, která je u sociálních sítí zdánlivě viditelná na první pohled. Veřejná čísla ale nejsou celá pravda. Bez přesných statistik příspěvků reálný dosah jen odhadujeme. Pokud řešíme sociodemografické složení followers, s veřejně dostupnými údaji si už nevystačíme ani trochu.
Podrobnější údaje jsou důležité také proto, že procento českých followers může na Instagramu u některých tuzemských influencerů klesat i pod 5 %. Ze zdánlivého zásahu 40 000 uživatelů pak máte rázem jen 2000 na českém trhu. Vyžádejte si tedy statistiky předem nebo se poraďte s někým, kdo už statistiky influencerů má k dispozici.
Vztah s publikem
O síle vztahu s publikem vypovídá především velikost engagementu (jednoduše počet reakcí). Vztah může být pozitivní, nebo negativní, ale to, že příspěvek donutil followery reagovat, vypovídá o síle toho vztahu. Jen pozor; čím je publikum influencera starší, tím méně reaguje, přestože příspěvek má reálný dosah a zobrazení.
Tradičně velmi dobré reakce na své příspěvky mají mamablogerky. Jejich publikum očekává tipy a doporučení na produkty a pod jejich příspěvky se často rozeběhne diskuze, kde právě produkt je v centru pozornosti.
Důležitý je i sentiment reakcí a čeho se týkají. Není od věci se nekoukat jen na jejich souhrnný počet, ale také si je rozkliknout a aspoň část z nich přečíst a změřit i kvalitativně a né jen kvantitativně.
Afinita ke značce
Vhodnost influencera pro konkrétní produkt či značku se nedá spočítat. Stačí ale zdravě uvažovat. Produkty na vaření se hodí k food blogerkám a fitness blogeři nebudou úplně vhodní k propagaci alkoholu (rapeři už ale mnohem spíš). Pokud nějaký influencer váš produkt již využívá a má rád, třeba tak jako Johny Machette Coca-Colu, máte z půlky vyhráno. Když na to půjdete správně, můžete získat skvělého a loajálního partnera.
Kvalita výstupů
Podívejte se, jaké fotografie má na Instagramu, jaká dělá videa, jak píše. Jednoduše, jak vypadají výstupy, které po něm budete chtít vy. Mají dostatečnou úroveň a chcete takový obsah spojovat se svým produktem? Pak hurá, oslovte ho.
A ještě pozor, tady můžete lehce sklouznout od „kvalitní versus nekvalitní” k subjektivnímu „líbí, či nelíbí”. Tak možná ať tu kvalitu posoudí raději váš grafik nebo fotograf a texty copywriter.
Fotografka a blogerka Paulína Maťová či fotograf a influencer Ivan Kašša mají skvělý vizuální cit. Obsah z jejich produkce je na české poměry velmi progresivní.
Spolehlivost a rychlost komunikace
Ať už potřebujete influencera zapojit jen do jedné kampaně, která má deadliny, nebo do dlouhodobé spolupráce, určitě si nechcete vyměňovat zbytečné množství emailů. A pokud ten, s kým komunikujete, nedokáže pochopit psaný text, věřte, že spolupracovat s ním nechcete. Stejně tak s někým, kdo vám domluvený výstup nedodá nebo mu to budete muset 5 krát připomínat.
Můžete se zeptat na reference někoho, kdo už s daným influencerem spolupracoval. Třeba mě. V Bubble máme s influencery zkušenosti bohaté. Nejlépe si to ale ověříte až na vlastní kůži. Lépe a rychleji samozřejmě influenceři odpovídají někomu, koho znají. Vztah s influencery se ale těžko buduje prostřednictvím mailu zpoza stolu v kanceláři.
Finanční náročnost
Jednoduše řečeno; kolik výstupů za kolik peněz. Influenceři mouhou mít připravený ceník, nebo si určují cenu ad hoc s ohledem na to, o jakou značku jde či jak jsou aktuálně vytíženi. Obecně je tento aspekt spolupráce ještě velmi mlhavě definovaný. Každá spolupráce je individuální, stejně tak každý influencer je jinak náročný.
Určete si klíč, podle kterého k infuencerům přistupujte. Například finanční rozmezí odvozené od počtu followers a vztažené k jednomu sdílení fotografie na Instagramu. Takové sdílení pak může stát od 1500 do 20 000 Kč dle síly a kvality profilu. Hlavně se ale snažte být za všech okolností fér. Důvěru influencera můžete totiž velmi lehce ztratit. Ať už jsou vaše možnosti jakékoli, řekněte jasně, s jakou nabídkou přicházíte a co očekáváte.
Pracujte s tím, co existuje
Výběr influencerů vyžaduje často kompromis a influencerská báze se pak skládá z osob, které fungují dobře v různých směrech. Dva influenceři mají obrovský dosah, osm jich ke značce sedí díky svému stylu a dalších pět dokáže s produktem tvořit takový obsah, jaký si představujete. Dohromady ale máte nakonec pokryté vše, co potřebujete.
Nejlepší je samozřejmě vycházet z vlastních zkušeností a mít přehled o konkrétních influencerech. Pro začátek celé spolupráce a určení správného směru vám ale může pomoci i znalost charakteristik jednotlivých typů influencerů z tohoto článku.
1 Komentáře