Pokud si ještě netykáte s influencery, kteří vaší značku a produkt milují, přehled sedmi typů influencerů a jejich PRO a PROTI vám pomůže rozmyslet si, koho pro jakou spolupráci oslovit.
Od začátku využívání influencerů na Instagramu byl velkou otázkou skutečný počet jejich českých followers, respektive jejich procento z celkového počtu. V Instagramových analytikách je tento údaj dostupný pro majitele business účtu a v případě potřeby znát takovou informaci si ji musíte vyžádat. Stejně tak je důležité i množství a sentiment reakcí publika nebo spolehlivost samotných influencerů, atd.
Na základě analýz více než 350 Instagramových účtů českých a slovenských influencerů ze všech možných okruhů, a stejně tak díky téměř dvěma letům práce s influencery v BSNAP jsem si vytvořil jejich typologii, která je dle společných charakteristik rozděluje do 7 základních skupin.
Nic není stoprocentní a i v rámci jedné skupiny se influenceři pohybují na určité škále daných charakteristik. Jednoduché je najít i naprosté výjimky. Přesto lze vypozorovat a ověřit si některé společné rysy a alespoň rámcově se podle nich řídit.
Blogerky
Jsou nestarší skupinou čistě online influencerů. Kromě vlastního blogu se skvěle orientují i na dalších sociálních sítích. Přesto, že aktivita na sociálních sítích svojí důležitostí často zastínila publikování na vlastním blogu, zůstávají blogy místem, které mají jejich majitelky stoprocentně pod kontrolou. Jako výhodu je možné vnímat i trvanlivost a dohledatelnost publikovaného obsahu, což ze sociálních sítí nabízí jen Youtube. Zmínku na blogu tak lze využívat i jako součást linkbuildingu.
Zleva doprava pěkně popořadě Bára Sedláková, Dominika Pokludová a Nikola Braxatorisová.
Sandra Kisić začínala s blogem Boo Needs New Shoes, dnes už ho najdete pod jejím vlastním jménem.
Blogerky většinou cílí na tuzemské publikum, jež z největší části tvoří ženy ve věku 18-24 let a 25-34 let. Procento českých followerů na Instagramu mají blogerky mezi 45 – 70 %. Jsou zvyklé na komerční spolupráce, jsou spolehlivé a schopné dodávat obsah či jiné domluvené plnění na výborné úrovni a se všemi náležitostmi.
Alex Sedláčková spustila svůj blog Alexanderplatz teprve před rokem. Už před jeho založením ale měla na Instagramu velmi širokou základnu followers.
Instagrameři
Vyrostli na Instagramu díky skvělým fotografiím a silní jsou obvykle jen na této sociální síti. Vzhledem k mezinárodnímu prostředí Instagramu a velkému organickému dosahu skrze hashtagy jsou čísla engagementu velmi zajímvá. Velké procento engagementu i followerů však může být zahraniční. U některých českých Instagramerů s počty followerů nad 10K může být procento českých followerů i méně než 15 %.
Mezi Instagramery jsou poměrně vyváženě zastoupeni muži i ženy. Velký potenciál je zde především pro tvorbu obsahu/fotografií na zakázku pro Instagram značky. Dobře vědí co na této platformě funguje, a tak jsou to, co tvoří pro sebe, schopni vytvořit i pro vaši značku. Mnohem méně relevantní jsou pak díky malému procentu českých followers pro využívání k promování značek a produktů na jejich vlastním profilu.
Jan Řeháček se začal focení a Instagramu věnovat před dvěma lety. Díky raketovému růstu jeho followers během roku 2016, se velmi rychle zařadil mezi nejznámější a nejzajímavější Instagramery na české scéně.
Jason Nam je jedním z instagramerů, kteří si vybudovali velkou základnu followerů v začátcích Instagramu, hlavně mezi lety 2012 a 2013. Jeho publikum je vskutku mezinárodní s velkým procentem Američanů a Brazilců, ale zastoupeno je i dalších 162 zemí.
Youtubeři
V podstatě nejmladší, ale velmi významná skupina influencerů. Počtem svých fans, followers a subscribers na všech svých sociálních sítích obvykle řádově překonávají ostatní skupiny. Sílu publika z Youtube dokážou jednoduše „přelít“ na svůj profil i na jakékoliv další sociální síti. Proto byli v době vzestupu Snapchatu schopni velmi rychle reagovat a vybudovat si silné profily i tam a oproti ostatním skupinám mají silné třeba i profily na Twitteru, i když na něm často nejsou moc aktivní. Tato schopnost bude určitě velmi významná v budoucnu, kdy se může důležitost jednotlivých sociálních sítí dramaticky proměnit, stejně tak jako mohou vznikat zcela nové.
Jitka Nováčková určitě není úplně typickým Youtuberem. Se svým Youtube kanálem úspěšne debutovala v první polovině roku 2017. Od té doby jí sledovanost i na Instagramu vzrostla více než dvojnásobně.
Vzhledem k obvykle nižšímu věku je zde nebezpečí nezodpovědnosti některých z nich, a to i ve vztahu ke svěřenému a propagovanému produktu či spolupráci jako takové. Ale i to se pomalu mění a dá se v této skupině najít mnoho osobností, jejichž tvorba i jednání jsou naprosto profesionální a na dobré úrovni. Mimo jiné třeba právě i Jitka Nováčková.
Jejich publikum na Instagramu je z větší části české 65 – 80 %, s poměrně silnější mladší věkovou skupinou (13 – 17 let), která tvoří obvykle okolo 30 %. Minimálně z části však publikum stárne spolu s Youtubery a oněch přibližně 70 % publika staršího 18ti let je pak zajímavých především po přepočtu na absolutní čísla.
Muzikanti
U této skupiny se neubráníme tendenci porovnávat úspěšnost protagonistů i podle jednotlivých žánrů a přístup je to správný. Jeden žánr totiž zcela jasně dominuje. Je to Rap a Hip-Hop. I u popu se najdou kapely a interpreti, kteří se Instagramu věnují a jsou zde úspěšní, ale pokud porovnáme například zásah jedné z komerčně nejúspěšnějších českých popových kapel – skupiny Chinaski (R.I.P.), tak jejich 11 tisíc followers působí na Instagramu ve srovnání s rapery vyloženě smutně.
Publikum českých muzikantů je z většiny české (případně z části slovenské) a dá se tedy počítat, že i procento českých followers na Instagramu tomu bude odpovídat – pohybuje se přibližně okolo 70 – 85 %.
Prostor na svých sociálních sítích pak raději nabízejí v rámci širší spolupráce a dlouhodobější podpory (sponzoring klipu, desky, partnerství na turné). Jsou ale zároveň schopni poskytnout spoustu dalšího a relevantního prostoru od visibility brandu na koncertech až po produkt placement v klipech či vyloženě zmínění značky v textu songu.
Pokud pak hledáte někoho, kdo něco dělá a umí, kromě toho že je influencer, tak u muzikantů se dá považovat toto kritérium za splněné.
Paulie Garand buduje kromě svého vlastního Instagramu velmi úspěšný profil i pro svou značku Garand Brand, která dávno překonala definici pojmu “merch”.
Celebrity
Herci, moderátoři rádií a televizí, štiky bulváru, účastníci reality shows, významné osobnosti ve svém oboru, jednoduše kdokoliv, kdo je zajímavý i pro bulvár a tradiční média.
Celebrity jsou na sociálních sítích různě silné, ale když už silné jsou, mají většinou velké procento českých followers právě proto, že jejich hlavním zdrojem popularity jsou tradiční média a jejich české (potažmo slovenské) publikum. Na sociální média se zvládl přeorientovat jen omezený okruh starších celebrit, mladší se již na sociálních platformách pohybují zcela přirozeně.
Andrea Kalousová se v České Miss umístila jako 1. vícemiss v roce 2015. V současnosti se věnuje především studiu na vysoké škole a účinkuje v reklamách.
Jejich obsah na sociálních sítích je spíše exkluzivní (pohled do soukromí „přímo od zdroje“, nezprostředkovaný médii), než-li kvalitní. Pokud si s nimi domluvíte spolupráci, je možné uvažovat zároveň i o potenciální pozornosti médií, kterou s sebou přinášejí, a kterou lze po dohodě využít.
Anna Kadeřávková se stala známou především díky roli Roziny Maléřové ze seriálu Ulice. Tak jako další mladí herci ze seriálů dokázala velmi dobře televizní slávu přenést i na svůj instagramový profil.
Hezké holky
Kategorie jejíž hlavní definující charakteristika možná vyvolává úsměv, ale bez legrace se o ní dá mluvit jako o velmi zajímavé a významné. Modelky, účastnice soutěží krásy, přítelkyně a manželky někoho slavného, fitness holky nebo prostě jen ženy co mají pěknou postavu a tvář jednoduše přitahují pozornost. Pozor ale na původ desetitisíců jejich followers. Krása je totiž srozumitelná mezinárodně a tak si ani nikdo nemusí sledující nakupovat, aby procento těch českých, lehce spadlo pod 5 % i níž. Rozhodně to ale neplatí o většině.
Zkušenosti s komerčními spolupracemi jsou v této skupině různé. Počet influencerů, kteří sem patří je obrovský, a tak se zde dá stále najít spousta tváří, které jsou spolupracemi se značkami téměř nepolíbené.
Obsah, který hezké holky tvoří, je často poměrně monotématický, (hodně selfies) a tak je vhodné je zapojit spíše do seedingu, než-li do obsahové produkce (pro tu oslovte Instagramery či blogerky).
Zajímavé je, že sledující hezkých holek jsou jak ženy, tak muži. Motivace mužů se dají odhadnout a motivace žen? Inspirace, ale i závist, proto je dobré se podívat také na to, jaké emoce váš potenciální influencer vyvolává.
Lenka Regalová, dentální hygienistka z Olomouce, získala velké množství followers poté, co jí Playboy zmínil v článku The 25 Hottest Redheads of Instagram.
Sportovci
Skupina influencerů, kteří mají sice často velmi zajímavá čísla, ale jsou problematičtí hned z několika důvodů. První a nejdůležitější je samozřejmě procento českých versus zahraničních fanoušků. Pokud někdo hraje za FC Arsenal, dá se celkem logicky předpokládat že 1,5 milionu fanoušků nebudou češi. Naopak, pokud někdo kope za Viktorii Plzeň a angažmá v zahraničí ještě neměl, velké procento jeho followers s velkou pravděpodobností bude tuzemských.
Dalším důležitým aspektem je fakt, že tvorba obsahu pro sociální sítě není pro sportovce hlavní činností a zpravidla pro ně ani není prioritou ve vlastní propagaci. Sami tedy obvykle nejen že neumí fotit, ale prostě to nedělají. Sdílí pak spíše fotografie, které získají od fotografů nebo prostě někde stáhnou. Jejich fokus jiným směrem než k sociálním sítím pak způsobuje, že nepostují tak často, seeding ani neumí a reklama u nich nevyznívá přirozeně. Omezený je i okruh značek a produktů, které ke sportovcům sedí. Nespolehliví mohou být i v dodání plnění u domluvených spoluprací.
Stejně tak jako nejsou zvyklí se sociálními sítěmi pracovat, nejsou připraveni dostávat nabídky zaměřené čistě na tyto kanály a obecně očekávají spíše daleko širší spolupráce a větší finanční plnění. Jednání přes zastupující agentury či manažery pak případnou domluvu opět komplikuje.
Stačí si vybrat
Influencerů a jejich typů je už opravdu dost a každá skupina má svá PRO a PROTI. Jen některá PRO jsou důležitější než jiná.
Je nutné zvažovat kritéria jako jsou zásah publika, vztah s publikem, afinita ke značce či produktu, kvalita výstupů, spolehlivost a rychlost komunikace a samozřejmě i finanční náročnost. Jak přistupovat k těmto aspektům najdete v tomto článku.
Úspěšnost vašich kampaní bude přímo závislá na vašem správném výběru influencerů a následné správně nastavené spolupráci a exekuci. Tak hodně štěstí! Kdyžtak se ptejte.
2 Komentáře