Čerstvý vzduch, otevřené a volné nebe, prostor, sníh. Potřeboval jsem to. A tak jsme vyrazili na místo, které je ideálním tipem na jednodenní výlet. Rozhlednu na Děčínském Sněžníku nebo taky místní Drážďanskou vyhlídku jsem měl v plánu už dlouho. A doufal jsem, že mi to vyjde v zimě, kdy je rozhledna i skalní stěny omrzlé a zahalené do bílé. To vypadá úchvatně a ano… fotogenicky.

Tak tedy, z Prahy je to dobrá hodinka a půl, to jde. Rozhodně lepší než minimálně dvě hodiny do Krkonoš, nebo ještě déle na Šumavu. Zároveň okruh není náročný. Z obce Sněžník na vrchol téhle pískovcové stolové hory překonáte stoupání asi 160 výškových metrů a i pokud byste si vybrali obejít největší okruh po jejím obvodu, je to asi jen 5,5 kilometru. Z parkoviště až zas zpět k autu. My jsme ani takový okruh nedali, protože jedna z částí není značená turistickou značkou (na Mapy.cz tu cestu ale najdete), takže teď v zimě nebyla prochozená. A jsem sice dobrodruh, ale prošlapávat nějakých 700 metrů závějemi jsem si odpustil.

Krajina byla nádherná, opravdu Winter Wonderland. Závěje sněhu, omrzlá rozhledna, skály i stromy, křupající sníh pod nohama. Kamenná, 33 metrů vysoká rozhledna byla postavena v roce 1864. Je tak jednou z nejstarších na území ČR. Rozhledna byla kvůli vládním omezením samozřejmě zavřená, ale s tím jsme počítali. Počítali jsme i s tím, že si nedáme nikde nic k jídlu a měli jsme poctivě připravenou svačinu i teplý čaj. Nicméně restaurace i bistro přímo u rozhledny měly otevřeno. Tedy jen okýnko, ale i to mnoho ostatních výletníků potěšilo.

Z okrajů hory, které jsou lemovány strmými pískovcovými stěnami, se na mnoha místech otevírají krásné vyhlídky. Jedna z nejznámějších je Drážďanská, kterou najdete hned u přístupové cesty od obce Sněžník a otevírá pohled směrem na severozápad. Já bych za sebe doporučil i vyhlídky na jihovýchodní hraně hory.

A když vám procházka na Děčínský Sněžník nebude stačit, jen sedm kilometrů odsud jsou Tiské stěny, což je další tip na krátkou procházku, či jako pěkné místo pro pozorování a focení západu slunce.

Až se taky vypravíte na Děčínský Sněžník, ke svým fotkám na Instagramu přidejte kdyžtak hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity a nebo mě tagněte, ať se i já dozvím, že jste tu podle mého článku byli. Díky.