Malebných vesniček s typickou kamennou architekturou je v údolí řeky Maggia víc, Foroglio se ale může pochlubit taky výhledem na 80ti metrový vodopád, přímo za vesnicí.

Kanton Ticino možná není pro Čechy úplně tradiční destinací, ale to je docela škoda. Je to oblast, která je už hodně šmrncnutá Itálií a to jak co se týče architektury, tak i vegetace a podobně. Běžně tu kolem domů uvidíte růst palmy. Mě nejvíc zaujala dvě údolí kolem řek Maggia a Verzasca, která ústí u města Locarno.

Minulý rok jsem se podíval do starobylé vesničky Corippo a vykoupal se v unikátním, vodou vymletém a dokonale vyhlazeném kamenném korytě řeky Verzasca u městečka Lavertezzo (články o obou místech najdete na blogu). Letos jsme se ve stejném údolí stihli podívat ještě na vodopád Cascata la Froda.

Ve vedlejším údolí, kterým protéká řeka Maggia jsem pak měl vyhlédnutou právě vesničku a vodopád Foroglio. Míst která tu stojí za to, je ale mnohem víc. Vesničky se staveními s břidlicovými střechami tu najdete rozeseté v celém údolí. Domy jsou občas přilepené k obřím balvanům, jinde tvoří bludiště křivolakých uliček. Právě takové je i Foroglio – pitoreskní a malebné.

Přijeli jsme sem v podvečer, ale ještě včas, abychom měli dost času a světla na vyfocení vesničky i vodopádu. Prošli jsme si klikaté uličky, našli jeden z nejtypičtějších pohledů přes břidlicové střechy domů a zvoničku kostela na vodopád Foroglio a pak jsme se k vodopádu vypravili. Není to dlouhá ani extra náročná cesta, i když na kočárek by to třeba úplně nebylo.

U vodopádu jsme si rozložili večeři v podobě bagety, sýru, salámu, okurky a dalších drobností. Po večeři jsme se vypravili zpět do vesničky a k autu. Ubytovaní jsme tu noc byli nedaleko, ve vesničce Bignasco.

Pokud si plánujete cestu do Švýcarska, přemýšlejte určitě i o jeho jižní části a kantonech sousedících s Itálií. Je to zas úplně jiné Švýcarsko a stojí to zato. Víc si můžete přečíst i v článcích na webu Moje Švýcarsko.

No a až se sem taky vypravíte, ke svým fotkám na Instagramu přidejte kdyžtak hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity a nebo mě tagněte, ať se i já dozvím, že jste tu podle mého článku byli. Díky.