Údolí Glen Coe je velmi oblíbeným turistickým cílem. Je lehce dostupné po silnici A82, která jím prochází a skýtá neskutečné výhledy na panenskou skotskou krajinu.

Glen Coe leží v oblasti Skotské vysočiny a místní krajinný ráz si zachovalo díky podmínce, se kterou byla většina místních pozemků věnována do majetku „National Trust for Scotland“. Horolezec a filantrop Percy Unna, který velkou část území vykoupil, jej Trustu věnoval s podmínkou, že v údolí zůstane zachována divoká příroda.

Mě trochu mrzelo, že jsme neměli čas si celou oblast více projít pěšky a vyšplhat se na okolní svahy. Podle obrázků, které jsem si vyrešeršoval před cestou, jsem věděl, že z trochu vyšší perspektivy se otevírají asi ještě úchvatnější pohledy.

Filmoví fanoušci tu mohou najít hned několik filmových lokalit. Pokud jedete přes Glen Coe směrem na Glenfinnan a máte v plánu jít po stopách Harryho Pottera, můžete začít už zde. V údolí se totiž natáčely některé scény z filmu Harry Potter a vězeň z Azkabanu. Konkrétně na břehu Loch Torren stála Hagridova chata. Vodopády v místě Pass of Glencoe posloužily zase jako kulisy ve filmu Monty Python a svatý grál.

Membránová bunda Fjällräven se ve Skotsku sakra hodila.

Na začátku údolí můžete odbočit na úzkou silničku, která vede do údolí Glen Etive. I tady se jedná o další filmovou destinaci, tentokrát z Bondovky Skyfall. Údolí Glen Etive je ale známé ještě z jednoho důvodu – vyskytují se tu jeleni v nadprůměrném množství. Je celkem běžné je tu nejen potkat, ale při troše štěstí se vám některé podaří i nakrmit z ruky.

A ještě něco z historie. Původně bylo údolí sídlem klanu MacDonaldů a i dějištěm nechvalně známého Masakru v Glencoe na konci 17. století. Zmasakrováno tu bylo mnoho členů klanu, který příliš dlouho váhal s přísaháním věrnosti novým panovníkům Marii Stuartovně a Vilému Oranžskému. V zásadě se s přísahou náčelník klanu zpozdil o 3 dny kvůli špatnému počasí. I toto zpoždění však dalo záminku pro osnování pletich jinými klany u královského dvora. Třicet osm členů rodu bylo povražděno ve svých domovech, kde nic netušící ubytovali dva pěší regimenty vévody z Argyllu. Dalších čtyřicet žen a dětí pak zamřelo kvůli podchlazení, protože byly spáleny jejich domovy.

Inu, krásná a drsná příroda a neméně drsná historie.