Na Gotthard Pass jsme se vydávali jen na otočku, cestou dál na Furka Pass. Tak jako další Alpské průsmyky je to oblíbená destinace motorkářů a milovníků sportovní jízdy. My jsme přijížděli ze severu od obce Andermatt a stejnou cestou jsme se i vraceli. Nepřejížděli jsme tedy až do městečka Airolo (v kantonu Ticino), takže jsme přišli o ty nejhezčí serpentýny. Tak zas až příště.

Mimochodem najděte si fotku serpentýn (třeba na Googlu) a projeďte si klidně průsmyk tam a zpět. Jestli tedy úplně nebazírujete na spotřebě. Přes průsmyk vedou dvě cesty, nová moderní silnice a malebná dlážděná cesta, která se odděluje po chvilce stoupání a v sedle se zase obě cesty spojují.

My jsme se zastavili v nejvyšším bodě průsmyku, kde stojí i několik budov a ve starém hospicu najdete Muzeum Nazionale del San Gottardo, které se věnuje historii průsmyku. Ten dostal své jméno po německém mnichovi Godehardovi, z Hildesheimu, který přes průsmyk podnikal cestu do Říma k Papeži. Průsmyk byl znám už v dobách starých Římanů, ale až do 13. století se jako hlavní přechod přes Alpy nepoužíval.

V sedle najdete naprosto kouzelnou krajinu s velkými kameny a skalkami, s horským potokem a malá jezírka. Ve chvíli kdy jsme tu byli mě trochu mrzelo, že jsme neměli naplánované spaní tady. Je tu totiž spoustu krásných míst v závětří, na travnatých plochách vedle potoků, nebo jezírek, kde by se dal stan postavit a kempování by tu bylo určitě parádní.