Na horu Jizeru nás zavedl Kopernikk. Vybral ji jako jednu ze svých oblíbených destinací, když jsme s ním na podzim roku 2018 s Bubblem natáčeli krátký spot pro whiskey Jameson. Popravdě, západ slunce tu byl vážně nepřekonatelný.

Jizera je druhou nejvyšší horou české části Jizerských hor a měří 1122 m.n.m. Výšlap na její vrchol ale není náročný. Celkově je to od Smědavy, kde se dá zaparkovat, asi 3 kilometry s převýšením nějakých 260 výškových metrů. To se dá. Cesta vede po červené značce kolem koryta říčky Bílá Smědá a po odbočení na žlutou se dostanete celkem přímo na vrchol hory. Pod vrcholem najdete chatu, jejíž prostornou zastřešenou terasu pravděpodobně často využívají trampové a turisti k přespání.

Natočili jsme tu pár záběrů a pak už jsme se začali škrábat na skalnatý vrchol, na kterém je vztyčený dřevěný kříž a vyhlídka do dalekého okolí. Na vrchol vedou železné žebříky, které byly pro Sitku nepřekonatelné a tak ho Kopernikk vynesl v náručí.

Zapadající slunce vybarvilo krajinu do úžasné scenérie. Zlatavými paprsky osvětlené špičky stromů vystupovaly z jinak už potemnělého lesního porostu. Prostě pastva pro oči, pro duši a ten nejlepší materiál pro jakýkoliv objektiv.

Až se na Jizeru vypravíte i vy, přidejte ke svým fotkám na Instagramu hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity, ať se i já dozvím, že jste tam byli podle mého článku. Díky.