Tenhle důl je unikátní hned z několika důvodů. Kaolin se totiž obvykle těžil v povrchových dolech a jeho hlubinné doly jsou v Česku jen dva. Jeden v Hosíně na jihu Čech a pak právě ten v Nevřeni, který je jediný přístupný veřejnosti.

Důl není přístupný dlouho, pro veřejnost se otevřel teprve v roce 2019, díky natáčení pohádky Čertí brko v roce 2017. Do té doby se do něj vypravovali dobrodruzi tajně, skrze úzkou betonovou rourou. Filmaři ale potřebovali do dolu dostat techniku a vybavení a tak obec Nevřeň nechala vybudovat vstupní portál, který nyní slouží jako vstup i pro návštěvníky.

Další unikum je to, že stěny tohoto hlubinného dolu jsou bílé. To se zas tak často nevidí, minimálně né v dolech které můžete navštívit v Čechách. V dole je stále ponechaných pár rekvizit z natáčení pohádky. Například znak pána pekel namalovaný na stěně v jednom z největších prostor dolu, který v pohádce představoval trůnní sál.

Dospělácká vstupenka do dolu stojí 150 Kč a musím říct, že průvodkyně která nás měla na starosti vyprávění o dolu zvládala pěkně. Na prohlídky je určitě dobré si předem rezervovat místo, aby se vám nestalo, že se už do skupiny nevejdete. Zároveň si nechejte dostatečnou časovou rezervu, protože vstup do dolu je dobrých 15-20 minut svěží chůze do kopce od Centra Caolinum, kde se kupují vstupenky.

No a až se sem taky vypravíte, ke svým fotkám na Instagramu přidejte kdyžtak hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity a nebo mě tagněte, ať se i já dozvím, že jste tu podle mého článku byli. Díky.