Pohled na vymletá kamenná koryta řeky Verzasca u městečka Lavertezzo je ikonický. Tyrkysová voda, uhlazené a různě tvarované kameny a v pozadí krásné městečko s věží kostela. Pro dokonalou fotku tu nemusíte chodit daleko… od parkoviště.

Místo je to celkem profláknuté, a tak jsme tu už potkali i několik čechů. Kromě pohledu přes řeku směrem k městu je zajímavý i pohled opačný. Přes řeku se zde totiž tyčí Ponte di Salti – krásný, více než 400 let starý kamenný most pro pěší s dvěma oblouky.

Ve chvíli, kdy jsme sem přijeli, chystal se z něj právě nějaký kluk skočit dolů do řeky. Není to sice taková výška jako v Mostaru v Bosně a Hercegovině, ale i tak to není úplná legrace. A milý kluk si dal dost slušná záda. Fuj. Když sebou plácnul o hladinu, bylo slyšet jen soucitné syknutí všech co to pozorovali.

Řeka Verzasca je podobně jako většina jiných švýcarských horských toků průzračně čistá a její tyrkysová barva láká k tomu do ní skočit. Na místě tedy v parných dnech vzniká taková přírodní plovárna a na vodou vytvarovaných skalách polehává dost turistů i místních. Pokud si tedy chcete místo vyfotit bez lidí, budete se sem muset vypravit v horším počasí.

My jsme měli štěstí a poté co jsme chvilku fotili a plavali se zatáhlo a brzo se i rozpršelo. To spolehlivě vyhnalo téměř všechny turisty, tedy kromě nás. My jsme se od focení nemohli odtrhnout, i když už nám foťáky mokly čím dál víc. Nakonec se ale obloha po chvilce roztrhala a zasvítilo nám tak dokonalé světlo, že to za ten mokrý batoh a oblečení rozhodně stálo!

V Lavertezzu jsme si pak zašli na večeři, hlavně kvůli tomu, aby si Eliška mohla nabít svou vytřískanou a bohužel taky jedinou baterku k foťáku a pokračovali jsme dál. Mimochodem fotky a články o naší cestě najdete i na jejím BLOGU a Instagramu.

A mrknout se můžete i přímo na český web švýcarské turistické agentury MojeSvycarsko.com, kde najdete mezi dalšími články konkrétně i jeden článek o údolí řeky Verzasca.