Osamělý skalní ostroh s malým dřevěným vyhlídkovým altánem na vrcholu, najdete 15 kilometrů jižně od Rokycan, takže asi hodinu a 25 minut z Prahy. Ale pozor, další Mariina vyhlídka je i v Českém Švýcarsku u Jetřichovic, tak ať se nespletete, když to budete zadávat v navigaci a nevyrazíte špatným směrem.

Altán je velmi dobře a jednoduše dostupný, zaparkovat se dá asi jen 50 metrů od vyhlídky u odpočinkového místa Zátiší a ani stoupání po několika schodech na vrchol není náročné. Naplánovat si ale můžete i o něco málo delší pěší variantu po žluté značce od zříceniny hradu Lopata, či ještě delší od zámku Kozel. I tak je to ale velmi decentních 5 kilometrů.

Současný altán byl vybudován v roce 2014 jako replika historického altánu, který tu nechal postavit Kristián Valdštejn, tehdejší vlastník okolních pozemků. První zmínky o původním altánu jsou z roku 1838, ten zde vydržel do roku 1953, kdy ho strhla vichřice.

Kolem vyhlídky v současnosti prokáceli stromy, takže je skála celkově víc “odhalená” a zároveň je odsud krásný výhled na západ a tedy na západy slunce. Severo-západním směrem je možné blízko horizontu vidět i zříceninu hradu Radyně.

My jsme přijeli autem až sem a měli jsme v plánu si tu počkat na západ slunce. Ten sice tak úplně kvůli mrakům nenastal, ale i tak to bylo moc příjemný. Na chill před západem slunce jsme si našli místo přímo pod altánem, kde je prostor si na skálu sednout a zároveň se o ni i v ideálním sklonu opřít.

No a tak jako i v minulých článcích vás i tentokrát poprosím, abyste až se sem vypravíte, ke svým fotkám na Instagramu přidali hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity a nebo mě tagnuli, abych se i já mohl dozvědět, že jste tu podle mého článku byli. Díky.