Zrcadlový dům jsem poprvé zahlédl na instastories u Karolíny Wernerové. Hned jak jsem ho viděl, začal jsem zjišťovat co to je, kde to je a jestli se tam dá dostat.

No a je to umělecká instalace s názvem Mirage Gstaad, kterou má na svědomí Doug Aitken a ve Švýcarsku u městečka Schonried bude ještě do ledna 2021. Objekt, socha, instalace nebo prostě zrcadlový dům je volně přístupný, dokonce se tu neplatí ani žádné vstupné a můžete tedy fotit, nebo jen tak pobýt a vnímat prostředí dle libosti a bez omezení. Instalace je jednou z hlavních atrakcí výročního švýcarského festivalu umění, který nese název Elevation 1049.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jakub Mařík (@jakub_marik),

Každá možná plocha domu je osazena reflektivními tabulemi, které absorbují a odrážejí okolí a alpskou krajinu. Z venku tedy dům působí jako by se díky odrazům ve svém okolí ztrácel a maskoval. Když vejdete dovnitř, budete si připadat naopak zase jako v obřím kaleidoskopu. Možných pohledů je zde nespočet a doporučuju vyhradit si na prohlídku a případné focení dostatek času.

Když jsme k Mirage Gstaad dorazili, okamžitě nám spadla brada. Instalace je uchvacující a pro vizuálně zaměřené lidi a navíc fotografy je to dokonalý playground. Eliščiny fotky kdyžtak najdete na jejím Instagramu a článek na blogu Timetofit.com. Bývali bychom tu vydrželi o mnoho déle nežli hodinu, kterou jsme měli na návštěvu vyhrazenou. Pro mě to byl rozhodně highlight našeho výletu, minimálně z hlediska unikátnosti a expresivnosti místa.

Více o celém projektu se dozvíte na adrese www.elevation1049.org

Jo a až se tam vypravíte, tak k vašim fotkám na Instagramu přidejte kdyžtak hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity, ať se zpětně i já dozvím, že jste tu podle mého článku byli.