„Ve Skotsku neexistuje něco jako špatné počasí, jen nevhodné oblečení.“ – citát, který v článku o Skotsku uvedla na svém blogu Eliška Kubíková, mi přišel neskutečně trefný. Za celý výlet do Skotska jsem si totiž znovu a znovu uvědomoval, jaké bylo štěstí, že jsem před odjezdem vyměnil starou šusťákovku za novou membránovou nepromokavou bundu od Fjällrävenu.

S vybavením vhodným do přírody jsem si nikdy moc hlavu nedělal, respektive pro mě bylo vždy důležitější jak v tom člověk vypadá, než jestli je to super funkční a vychytaný kousek. Proto v zimě jezdím do hor v kožichu, místo feecové mikiny beru vždy raději svetr (nejlépe červený) a úspěšně se vyhýbám všem zářivým a jedovatým outdoor barvám.

Jenže tohle mé upřednostňování estetiky před funkcí má své limity a občas je prostě něco funkčního potřeba. Když si ale člověk chce vybrat něco funkčního a estetického zároveň, zjistí že zas tak na výběr není. Zvlášť u některých produktů. Pro mě byl takovým stěžejním produktem nový batoh. Né městský, těch je hezkých deset do tuctu, ale pořádná aspoň 60ti litrová krosna. A tady se láme chleba.

Dlouho jsem hledal a porovnával všechny možnosti. Mé hledání kvalitního a zároveň pěkného trekového batohu mě přivedlo celkem rychle ke švédské značce Fjällräven. Jejich Kajka je bezkonkurenční. Vyhrála ocenění nejlepší trekový batoh roku 2016, různých vychytávek a funkčních prvků je plná, přesto si ale zachovává estetickou jednoduchost a čistotu. Vzhledem k nemalé ceně jsem ale hledal dál levnější alternativy. Nenašel jsem.

Bohužel na výběr není. Bohudík za Kajku. Zatím jsem ji měl na zádech jen ve Skotsku, ale už tady se osvědčila. Funguje a já se konečně nebudu muset stydět za to, co mám na zádech. A na fotkách.

Docela mě zaráží, že přesto, že je Česká republika outdoorová velmoc a firem na světové úrovni tu máme hned několik, aspekt estetiky je v jejich produkci těžce podceňovaný. Tedy aspoň zatím. Využiju tohoto prostoru k výzvě firmám jako je Tilak (ano, o kolekci Poutnik vím), Husky, Doldy, Sir Joseph, Alpine Pro (ano, že teď máte dobrou designérku Terezu Ledvinovou taky vím), Hannah, Penguin, Warmpeace, Gemma, Boll, Direct Alpine, Moira a dalším.. Začněte sakra řešit design. Funkce dobrý, máme, víme, teď ten design. Teď se ještě posunout s estetikou. Dokud vám budou vládnout obchoďáci v zajetí tabulek a bez vize a estetiky, děkuju, nechci a budu dál opěvovat Fjällräven.