Pokud by se mělo vybrat jedno, nejznámější místo z Isle of Skye, byl by to zcela jistě Old Man of Storr. Čedičový monolit čnící do výšky 55 metrů v jižní části horského pásma Trotternish Ridge, najdete na nespočtu fotografií reprezentujících celý Isle of Skye.
Místo je jednoduše dostupné, leží asi 10 kilometrů severně od městečka Portree a cesta od malého parkoviště přímo pod skalní útvar měří necelé dva kilometry. Je ale nutné na ní zdolat převýšení asi 300 výškových metrů. Cesta je ze začátku široká, štěrková, ale asi od půlky začne být strmější a zvlášť za deště (což je skoro pořád) i pěkně bahnitá a kluzká. Už po cestě se ale otevírají úžasné výhledy – na moře, jezero Loch Leathan a úbočí Trotternish Ridge.
Celý Isle of Skye je dějištěm mnoha mystických příběhů a pověstí. Ona ta krajina tomu opravdu dost nahrává. Také k Old Man of Storr se váže několik pověstí. Podle jedné je skalní útvar palcem zde pohřbeného obra, podle další jde zase o ženu a muže, které tu nechaly zkamenět víly.
Místní fantaskní krajina byla vždy živnou půdou pro lidskou představivost. To co dříve podporovalo vznik bájí a pověstí sem dnes přitahuje filmaře. Old Man of Storr si tak zahrál ve filmech jako The Wicker Man (1973), Prometheus (2012) nebo Snow White and the Huntsman (2012).
Přes svou výraznost, která přitahovala pozornost odedávna, byla skalní věž poprvé zdolána až v roce 1955 horolezcem jménem Don Whillans.
Dnes je místo vyhledávanou turistickou destinací a to naprosto oprávněně. Ta scenérie je dechberoucí. Když jsme dorazili na parkoviště odkud se vyráží, mrholení akorát přecházelo v regulérní déšť. To nás ale neodradilo a tak jsme nahodili kapuce a vyrazili do kopce. Foukal silný vítr a kapky deště nás sprchovaly i pěkně ze stran. Postupně ale déšť ustal a tak jsem měl příležitost vytáhnout foťák a relativně normálně a bez obav fotit.
Úhlů a možností jak tuhle super dramatickou krajinu fotit je nepřeberné množství. A tak jsem cvakal. Na jedné ze skalních plošin naproti Old Man of Storr se nám pak podařilo ulovit asijského turistu, který nám vyfotil i celkem obstojnou společnou fotku.
No a až se sem vypravíte vy, tak ke svým fotkám na Instagramu přidejte kdyžtak hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity a nebo mě tagněte, ať se zase i já dozvím, že jste tam podle mého článku byli. Díky.