Když jsem poprvé na Facebooku zahlédl fotku Ovčího můstku, na první pohled mě vůbec nenapadlo, že je to něco z Čech. Útlá klenba můstku mi připomínala spíš staré Irské stavby a jejich kamenné zídky rozdělující ovčí pastviny. Poté, co jsem ale zjistil, že je to v Čechách, a navíc pro mě relativně dostupné (tím myslím né v Beskydech), tip na další výlet byl jasný.

Nádherný kamenný mostek se nachází u Holanských rybníků, konkrétně vede přes 6 metrů širokou, ve skále vytesanou výpusť Hrázského (či také Mlýnského) rybníka. Mostek je sesazený z precizně tvarovaných pískovcových kvádrů a klenba tedy drží vlastní vahou bez použití jakéhokoliv pojiva. Několik let byla výpusť vyschlá, dnes už ale pod mostkem opět teče voda.

Celá soustava Holanských rybníků byla v minulosti tvořena celkem 23 rybníky a vznikala postupně už od 15. do 17. století. Některé z rybníků již zanikly, nebo byly spojeny probořením hrází. Dnes jsou ty existující využívány k chovu ryb a k rekreaci.

Kudy, odkud, kam

Rybníky najdete u okresky číslo 15 která vede z Litoměřic směrem na Českou Lípu. Vzdušnou čarou jsou rybníky od České Lípy vzdálené asi 6 kilometrů. My jsme autem dojeli až do osady jménem Malý Bor. Odsud je to k hrázi největšího Dolanského rybníka asi 150 metrů a po dalších 150ti metrech narazíte na zbytky mlýna. Ty jsou tak jako mnoho dalších staveb v okolí vytesané do pískovcové skály.

Po okraji rybníka pak můžete dojít k Dolanskému vodopádu, kterým voda z Dolanského rybníka odtéká do malé tůně. Nad tůní najdete jeskyni, která přímo láká využít ji pro letní bivakování. Předpokládám ale, že to tu bude v létě dost navštěvované a tak by asi člověk neměl na bivakování moc klidu.

Zhruba 100 metrů od Dolanského vodopádu je výpusť sousedního Hrázského rybníka, kde najdete právě i „high light“ celé oblasti a to kamenný mostek, zvaný také Ovčí můstek. Pro mě osobně za poslední dobu velké překvapení, co lze v Čechách najít.