Tenhle most si zahrál hned v několika filmech, je sice v havarijním stavu, ale fotku si s ním snad ještě udělat stihnete. A nebo kdo ví, třeba ho zvládnou opravit než spadne.

Jednoobloukový kamenný most z pískovce najdete u Semínského rybníka, v přírodní rezervaci Podtrosecká údolí. Údolí samo o sobě je pěknou turistickou destinací. Most se klene přes říčku Žehrovku a najdete u něj areál starého mlýna. Ten patří mezi celkem osmnáct mlýnů na řece Žehrovce a první zmínky o něm jsou již z 16. století. Od roku 1821 v něm po pět generací hospodařila rodina Skálů a to až do jeho úředního zavření v roce 1951. Dnes je mlýn majetkem potomků posledního mlynáře Jaroslava Skály.

Filmový a světový

Podsemínský most se objevil hned v několika filmech. Tím nejznámějším je asi komedie Jak dostat tatínka do polepšovny z roku 1978. Most se ale zalíbil i zahraniční produkci a v roce 2005 se po něm prošli herci Matt Damon a Heath Ledger při natáčení filmu Kletba bratří Grimmů.

Přesto, že je most vyhlášen kulturní památkou, je v současnosti v havarijním stavu. Obecní úřad Troskovice to vyřešil cedulkou se zákazem přejezdu motorových vozidel. No a pěší a cyklisté na něj mají vstup jen na vlastní nebezpečí.

K mostu jsem se nechal navést navigací, což nebylo úplně nejchytřejší. Tak jako už několikrát dřív, mě Google navedl nejblíže kam se dalo dojet autem, nicméně to se často nemusí shodovat s tím, odkud se k cíli dá nejlépe dojít pěšky. Skončili jsme tedy s autem u staré usedlosti mezi loukami. Vlastně to bylo krásné místo, kde bych si dokázal představit mít chalupu. Než abychom to celé znovu objížděli, zkusili jsme to projít mimo turistické cesty přímo. Nebylo to nejjednodušší, ale nakonec jsme se k mostu dostali. Vám ale doporučuji vyrazit pěšky po červené značce buďto od hradu Trosky, nebo z opačné strany od Věžického rybníka.

Když tedy budete mít cestu do Českého ráje, stavte se tu. A až se sem vypravíte, přidejte pak ke svým fotkám na Instagramu hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity a nebo mě tagněte, ať se zase i já dozvím, že jste tu podle mého článku byli. Díky.