O Quirangu se říká, že je nejfotografovanější přírodní scenérií Hebrid, ale díky špatnému počasí není tak přetížen turistikou. A je to celkem přesná charakteristika.

Když jsme se sem dostali my, nebylo tomu jinak. Na malém parkovišti, na horní hraně téhle skalní formace, vítr s deštěm bičoval stánek s hamburgerama i všech patnáct turistů, co se odvážili z aut ven.

Kluci se rozhodli, že jim výhled z parkoviště na Quiraing stačí a že dvoukilometrovou procházku ke skalnímu útvaru zvanému The Needle si odpustí. Já nikoliv. Nahodil jsem kapuci a spoléhal na svojí novou nepromokavou bundu od Fjällrävenu. To že mi džíny promoknou durch mi vlastně bylo celkem jasný. K 37 metrů vysoké „Jehle“ se jde po úzké pěšině, zhruba vprostřed celkem strmého svahu a cesta trvá asi hodinu. Výhledy tu ale stojí za to.

Krajinu Quirangu tvaroval tektonický zlom, který je dodnes aktivní. Čedičové desky tu vytvořily ostré skalní útvary i stolové hory. Podle jedné takové se nazývá i celá oblast. Název má původ ve staronorštině a původně zněl „Kvi Rand“, což znamená „Kruhový ovčín“ – místní obyvatelé prý ve středověku na stolovou horu ukrývali svá stáda před vikingskými nájezdníky.

Po cestě jsem nepotkal skoro nikoho a když jsem došel k Jehle, byl jsem tam úplně sám. Nálada toho místa mi okamžitě připomněla Game of Thrones. Okolo mě byly vysoké černé skály, vítr mi dešťové kapky hnal do tváře a vysoko nad mojí hlavou mezi skalami přelétali krkavci a jejich krákání dotvářelo celou atmosféru dokonale. Vůbec by mě v tu chvíli nepřekvapilo, kdyby zpoza skalní průrvy po pěšině vyšlo několik ozbrojenců co se jinak plaví ve službách krále Železných ostrovů, nebo několik členů Noční hlídky v černých pláštích se zmáčenou kožešinou na ramenou.

S focením jsem byl kvůli počasí trochu limitovaný, ale natočil jsem si aspoň video, na kterém je vidět, jaký parádní počasí tam bylo… Později jsem ho nahrál na můj Tik Tok, takže se na něj můžete mrknout TADY.

Tohle místo má neopakovatelnou atmosféru a kdyby bylo trochu lepší počasí a kluci na mě nečekali v autě, asi bych tu dokázal strávit mnohem více času.