Krasové údolí říčky Rak pro mě bylo asi největším překvapením z letního cestování Slovinskem. Rakov Škocjan je komplex volně přístupných propastí a jeskyní, který poskytl kulisy i pro natáčení legendárního Vinnetoua a konkrétně druhého dílu Rudý gentleman.

Na třech kilometrech tu najdete tři větší a několik menších propastí. Do západní propasti lze jednoduše sestoupit a proti proudu řeky pak skrze jeskynní tunely projít na dno i dvou dalších propastí. V té prostřední stávala ještě v polovině 19. stolentí pila Zelšska žaga. Ze stejné doby tu zbyl i krásný kamenný mostek přes řeku.

Celá procházka není náročná, ale možnost procházet se tu v šerosvitu, kdy slunce prosvítá otvory ve skále a řeka Rak vytéká a zase se noří do temných tunelů je unikátní. Líbila se mi tu i vegetace. Jednu z rostlin, kterou jsem tu našel, bych čekal spíš někde v pralese a ne ve Slovinsku.

Komplex najdete asi 40 kilometrů jihozápadně od Lublaně, malý kousek od rychlostní silnice E61. Výhodou je tu i to, že ještě není příliš turisticky známý a komercializovaný, takže se tu neplatí žádné vstupné a nebudete se tu tlačit s davy dalších návštěvníků.