České středohoří beru především jako nejdostupnější možnost, jak se z Prahy dostat co nejrychleji do trochu zajímavě zvlněné krajiny.

Dřív jsem jezdil především směrem na Lovoš k Lovosicím, ale předminulý rok jsem objevil, že podobně zajímavá je i západní část Českého středohoří a okolí kolem Loun. I sem se dá z Prahy dostat relativně jednoduše, po rychlostní silnici přes Slané a i tady je spousta vrcholů, na které lze vyšplhat a rozhlédnout se po okolní krajině. Kromě Rané je to třeba Oblík, Srdov a další.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jakub Mařík (@jakub_marik),

Ranná je čedičová trojvrcholová hora (457 m.n.m.), která je známá jako centrum paraglidingu a sportovního létání. Nadšenci do létání a piloti větroňů, paraglidů a rogal se sem sjíždějí už od roku 1933. V roce 1936 tu byla zároveň vyhlášená přírodní rezervace, především kvůli výskytu unikátních teplomilných travních společenstev a živočichů. Mezi ně patří například koniklec luční český, vzácná tráva kavyl Ivanův nebo hlaváček jarní. Na Rané je prý největší porost kavylů ve střední Evropě a dobré je sem vyrazit v době kdy kvetou (přelom května a června). Kromě travin se tu vyskytuje i vzácný sysel obecný.

Naposledy jsme sem vyrazili s Kopernikkem a Sitkou v půlce listopadu na východ slunce. Počasí nám celkem pěkně vyšlo. Z obce Raná se dá dojet autem až k úpatí hory a nechat ho na přilehlém parkovišti. Vyšplhat na kopec trvá pak asi 15 minut, a tak jsme za chvilku už pozorovali sluneční paprsky jak se rozlévají po krajině a krásně vykreslují okolní kopce. V Praze jsme pak byli zpět za slabou hodinku, takže jsem byl v kanclu v Bubble vzorně na devátou.