Cesta přes vysokohorský průsmyk (2066 m.n.m) spojující údolí Hinterrhein a Mesolcina byla známa již v době bronzové. Dnes je to hlavně krásná a romantická varianta, kudy naplánovat svou cestu.

V patnáctém století byl průsmyk součástí důležité obchodní cesty, roku 1770 se cesta otevřela pro vozidla na kolech a další proměnou prošla v roce 1823. Průsmyk byl pojmenován podle svatého Bernardina ze Sieny, oblíbeného kazatele, který procházel severní a střední Itálii město po městu. Po roce 1967, kdy byl dokončen tunel San Bernardino, zůstala cesta přístupná hlavně pro ty, kteří vyhledávají romantiku. Nebo třeba pro motorkáře, kteří si obecně rádi vychutnávají alpské serpentýny.

Mimochodem, taková zajímavost a tip, když už tu sdílím něco s autem. Ve Švýcarsku se neprodávají dálniční známky s platností kratší než rok. Žádné týdenní či desetidenní a podobně, jako třeba v Rakousku. Dálniční známka vyjde v přepočtu něco přes 1000 Kč, ale když už ji jednou máte, má smysl se během roku do Švýcarska vypravit klidně znovu.

Když jsme průsmykem projížděli, viděl jsem v různých zákoutích a pláccích zaparkovaných dost obytných dodávek a campervanů. A naopak jsem nezahlédl žádnou značku zakazující kempování a přespávání v autě, tak jako třeba na Julier Passu. Na vrcholu průsmyku najdete jezero Lago Moèsola a u něj soukromý hospic. Průsmyk je otevřený klasicky jen v létě, tedy od května do října.

Na průsmyk San Bernardino jsme to směřovali přibližně na západ slunce. Pršelo a my jsme po cestě a pak i za deště zavření v autě probírali vztahy.. jejich podoby, nedorozumění i naše chyby v jejich vnímání. Pak se ale mraky roztrhaly a slunce začalo probarvovat oblohu a ozařovat okolní hory. Po šťourání se ve svém nitru jsme se tak mohli trochu uklidnit pohledem do krásné, klidné a majestátní krajiny. Vše je přesně tak, jak má být. Aspoň tady v horách rozhodně.

Průsmyk San Bernardino je krásnej a pokud nespěcháte, vykašlete se na tunel a střihněte si cestu přes něj. A až se tudy taky vypravíte, ke svým fotkám na Instagramu přidejte kdyžtak hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity a nebo mě tagněte, ať se i já dozvím, že jste tu podle mého článku byli. Díky.