Tenhle hike jsem měl v plánu už někdy od roku 2017, kdy jsme s Koperníkem, Annet, Kristen a Terkou dali výlet ze Špindlerovy boudy směrem na Luční boudu a pak údolím Bílého Labe zpět na Erlebachovu Boudu. Cesta od Špindlerovy boudy na opačnou stranu mi přišla jako zajímavá alternativa.

Sněžné jámy vypadají úchvatně, což je bohužel nejlépe vidět zespod od jejich úpatí. Tam jsem tentokrát nedošel. I tak je to ale zajímavé a pěkné místo a fajn tip na výlet jak v létě, tak v zimě.

Trasa od Špindlerovy boudy ke Sněžným jamám je dlouhá asi 7 kilometrů, což nevypadá jako moc, ale v zimě s chůzí po sněhu vám to zabere nejméně dvě a půl hodiny. S návratem stejnou cestou je to tak akorát záležitost na celý den. Na cestě tam počítejte se stoupáním asi 420 metrů.

Po cestě budete míjet taky několik pěkných skalek, konkrétně Dívčí kameny a Mužské kameny. Obojí stojí za krátkou fotografickou zastávku. Já jsem si samozřejmě neodpustil na Mužské kameny vyšplhat.

Když jsme se sem vydali na konci roku 2019 s Adélou, počasí nám vyšlo na jedničku – mrzlo a foukalo, ale zároveň svítilo slunce a obloha byla skoro až do večera vymetená a bez mráčku. Silný vítr z namrzlého sněhu vytvaroval na stromech, tyčích a sloupech přímo andělská křídla. Pohádková krajina. Těsně před západem slunce se nakonec objevila oblaka, tak akorát včas, aby je slunce zbarvilo do oranžova a ruda a vykouzlilo neuvěřitelnou scenérii. Vizuálně byl tenhle výlet jednoduše neuvěřitelný.

Na večeři jsme se pak ještě zastavili v Erlebachově boudě, kterou taky můžu zcela upřímně doporučit. Zvlášť jejich restauraci, vaří skvěle, ale i servis a personál je na jedničku. Pak už jsme vyrazili k ubytování.

Až se taky vypravíte na Sněžné jámy, ke svým fotkám na Instagramu přidejte kdyžtak hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity a nebo mě tagněte, ať se i já dozvím, že jste tu podle mého článku byli. Díky.