Holašovický Kromlech, jak se také nazývá, je sice novodobě vybudovaná záležitost, to jí ale na kráse neubírá.

K tomuhle místu jsem byl zpočátku trochu skeptický. Online jsem totiž nenašel moc fotek, na kterých by vypadalo pěkně, naživo mě ale pozitivně překvapilo. Na svědomí ho má místní stavitel Václav Jílek. Ten v roce 2000 na holašovické návsi vykopal první balvan, který tam dlouhé roky překážel při sečení trávy.




Následně se Jílek pustil do shánění dalších kamenů z okolí, aby mohl vybudovat zamýšlenou stavbu. Kromlech je nyní ve vlastnictví jeho rodiny a na místě se vybírá vstupné 35 korun. To je myslím naprosto ok. Můžete se tu projít, načerpat z kamenů energii. Jen vás od meditace v kamenném kruhu bohužel může drobně rušit kvičení prasat z blízkého vepřína.



Byl jsem tu v rámci výletu, kdy jsem propagoval pivní speciály od Starobrna a v rámci několika dní navštěvoval zajímavá místa po Česku. Kromě Stonehenge v Holašovicích, třeba taky Jihočeskou Saharu, nebo rezervaci Soos.
Kromě Stonehenge stojí za to i samotné Holašovice. Ty se mohou pochlubit jednou z nejzachovalejších tradičních jihočeských návsí a i zápisem v seznamech památek Unesco.
Když tedy pojedete do Jižních Čech, tak si zastávku v Holašovicích určitě přidejte do itineráře. A až se sem vypravíte, ke svým fotkám na Instagramu přidejte kdyžtak hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity a nebo mě tagněte, ať se i já dozvím, že jste tu podle mého článku byli. Díky.

