Zhora vypadá všechno líp – jezero Steirersee třeba díky azurové vodě a dvěma ostrůvkům jako krajina odněkud z Karibiku. Když jsem si projížděl fotografie odsud, zaujalo mě na první pohled.

Už si nevzpomenu, kdo mi tuhle oblast v rakouském Štýrsku doporučil, ale byl to skvělý tip. Pohoří Totes Gebirge, neboli Mrtvé Hory, je oblíbené například i u skialpinistů, protože je z Čech blíže než Alpy a terén tu není tak náročný a tudíž vhodný pro trénink.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jakub Mařík (@jakub_marik),

Nechtěl jsem plánovat žádný náročný trek, a tak výlet dlouhý asi 4 kilometry, se zanedbatelným převýšením a krásným cílem byl ideální. Vyráželi jsme od parkoviště, kam nás dovedla placená Tauplitzalm Alpenstraße. Celá oblast kolem Tauplitzalm je moc pěkná, takže i cestou k jezeru je dost příležitostí se zastavit a rozhlédnout, či si pohladit krávu.

U jezera jsem chtěl přespat a tak jsem si ještě předem ověřoval, jestli je to vlastně legální. V Rakousku se možnost bivakovat v přírodě liší podle jednotlivých spolkových zemí, a tak například co je v Tyrolsku zakázané, ve Štýrsku je ok. A jezero Steirersee je ve Štýrsku, takže v pořádku.

K cíli jsme dorazili už se západem slunce. Jezero je samozřejmě zaříznuté v údolí, a tak už během zlaté hodinky je tu stín a dobré světlo na focení je dávno pryč. Na břehu jezera jsme potkali večeřící mladý pár, se kterým jsme se navzájem ujistili, že tak jako oni máme v plánu u jezera přespat. Na východní straně jezera se nám podařilo najít malý plácek, asi 3 metry od vody, kde jsme postavili stan a uvařili si večeři. Když jsme zalezli do stanu, byl slyšet ještě povyk našich sousedů, kteří sice tábořili o dost dál, ale seběhli se ještě do jezera vykoupat.

Ráno jsme nespěchali. Nafotili jsme pár fotek s ranním sluncem, které rozzařovalo orosenou trávu a já si dal osvěžující koupel v jezeře. Během naší snídaně už začali k jezeru přicházet první turisté. Rodinka Rakušanů, mladý osamělý cestovatel nebo i další český pár. Chvilku jsme ještě poseděli, pak se sbalili a vyrazili na cestu zpět.