O tomhle průsmyku jsem do doby, než jsme jím projížděli, nic nevěděl. Žádné fotky jsem si nevyhledával a tak to, co jsme tu objevili, mě naprosto překvapilo.

Poslední dny našeho výletu jsme museli trochu upravovat naše plány. Původně jsme chtěli přejít hřeben táhnoucí se podél jezera Brienzersee, bohužel ale předpověď silných bouřek se do poslední chvíle nezměnila. A tedy přesto, že jak já, tak Eliška něco vydržíme, lézt po hřebenech bez možnosti se kdekoliv schovat v bouřce, byla už moc velká pitomost i na nás.

Naplánoval jsem tedy cestu přes Susten Pass, už směrem pryč ze Švýcarska. Silnice tu vede skrz nespočet krátkých tunelů, je zde krásný výhled na čtyři kilometry dlouhý ledovec Stein a nejvíc nás uchvátil vodopád, který padal ze skalního ostrohu, skrz nějž vedl jeden z krátkých tunelů.

To vypadalo opravdu jako kdyby tu scenérii vymysleli stavaři schválně, aby vypadala co nejefektněji. Pravděpodobně navíc ve spolupráci s filmovými scénografy. Celý pas a silnice s tunely jsou obecně úžasně fotogenické a pro natáčení záběrů (nebo focení) s auty je to tu ideální.

Navíc ledovcový splaz, který je z průsmyku dostupný na první pohled nenáročným a krátkým hikem, vypadá taky parádně. Bohužel jsme zde neměli moc času, dokonce ani na krátkou vycházku k ledovci.

Zastavili jsme tedy aspoň na jednom z odpočívadel, kolem kterého se silnice obtáčela, vytáhli jsme foťáky a šli lovit co nejhezčí fotky zakroucené silnice, aut, ledovce, tunelů, všeho. Stejně jako jsou i jiné pasy oblíbeným cílem řidičů sportovních aut, i tady jsme jich potkali a vyfotili celkem dost. Z hlediska focení to tu byl trochu „wonderland“, ale příště tu ještě zkusím naplánovat i zastávku a dojít si sáhnout na ledovec.