O tůře k Triglavským jezerům jsem uvažoval už dřív, ale přeci jen to není procházka na hodinu, a tak na ně přišla řada až nyní. Martina za mnou totiž přišla s tím, ať naplánuju nějaký delší hike na každý druhý den našeho výletu.

Přesto, že jsem byl připravený na náročnější výšlap, pečlivě jsem porovnával všechny možné trasy, jejich délku, ale hlavně velikost převýšení. Nakonec jsem dle tipu z nějakého blogu zvolil cestu začínající na Planině Blato. Ta měla být v porovnání s trasou začínající u Koči pri Savici sice o dva a půl kilometru delší, ale se stoupáním menším o dobrou jednu čtvrtinu. A stoupání 860 metrů mi i tak přišlo naprosto dostačující.

K Planině Blato se dá vyjet autem po úzké silničce, na kterou je vjezd zpoplatněn částkou asi 7 Euro. Parkoviště na konci silnice je dost malé a tak se parkuje podél silnice a kde se dá. Trasa začíná poměrně prudkým stoupáním, které končí prakticky až u Koči na Planině pri Jezeru. Kdyby vám už na tomto krátkém úseku vyhládlo, tak si tu můžete dát polévku, pivo i něco k snědku.

Dál trasa pokračuje stoupáním až na Planinu Dedno Polje, která je sama o sobě dost poetickým místem. Mezi okolními kopci a lesy je tu na malé ploše roztroušeno nepočet dřevěných chatiček a seníků. Tak jako na spoustě jiných míst si tu v salaších můžete koupit „kislo mleko“.

Pak cesta vede zvlněným terénem přes Planinu Ovčarija až na hranu horského sedla Štapce a odsud po morénovém svahu prudce padá k Triglavským jezerům a Koče pri Triglavskih jezerih.

Po čtyřhodinové tůře přijde vychlazené pivo vhod, i když musíte počítat s vysokohorskou přirážkou. A taky počítejte s tím, že obaly od toho, co jste si sem přinesli, si také odnesete. Nebo byste aspoň měli. Ale to je v horách celkem standart. Aspoň si tu ale můžete odskočit na plnohodnotný porcelánový záchod.

Před Kočou mě zaujala fialovo růžově rozkvetlá louka a při bližším pohledu jsem zjistil, že to co tu kvete ve velkém množství, je pažitka. Takže kdybyste tu v létě kempovali, tak na chleba s tvarohem – ideální.

Pokud hledáte tip na celodenní výšlap, tak cesta k Triglavským jezerům může být dobrá varianta. A pokud se chcete hecovat, tak si to odsud můžete protáhnout na vícedenní výlet až na Triglav.